10-01-2016 21:08

Η ΑΕΚ πέρασε αλώβητη από την Ηλιούπολη

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του μαχητικού ΓΣ Ηλιούπολης με 3-1 στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών. Στους 18 πόντους σταμάτησε η Κωνσταντινίδου, εξαιρετικές οι Λαμπρινίδου και Ιβάνοβα
Η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε διαφορά (6-0, 8-1) εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ. Με την Κοσμά σε τακτικό σερβίς οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν 9-9 ενώ πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με 11-12. Η «μάχη» ήταν πόντο πόντο μέχρι το 19-19, εκεί όπου με δυο διαδοχικές επιθέσεις της Ιβάνοβα κι έναν άσο της Λαμπρινίδου το σκορ έγινε 19-22 με την ΑΕΚ να κατακτά δύσκολα το πρώτο σετ με 23-25 (0-1 σετ).

Με ψυχολογία η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο (13-18, 15-19) σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ και με επιθετικές λύσεις με την Ηλιούπολη να «κυνηγάει» το σκορ και να μαζεύει τη διαφορά στους τελευταίους πόντους (22-23). Πιο ψύχραιμη η ΑΕΚ στο φινάλε του σετ με Κωνσταντινίδου στο μπλοκ και Λαμπρονίδου σε πρώτο χρόνο τέλειωσαν το σετ (23-25) για 0-2 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Ηλιούπολης μπήκε –όπως και στο πρώτο- εντυπωσιακά με τακτικό σερβίς από τη Μαρκοπούλου και καλό μπλοκ για το 14-2 (!) με τον Μανώλη Ρουμελιώτη να προχωρά σε αλλαγές προκειμένου να βρει λύσεις στο «μπλακ άουτ» της ομάδας του. Οι γηπεδούχες με διαφορά ασφαλείας μείωσαν σε 1-2 κατακτώντας το σετ με 25-17.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και στο τέταρτο σετ (2-6, 10-14, 13-19) με την Ηλιούπολη να μην το βάζει κάτω και να εκμεταλλεύεται τα των φιλοξενουμένων στην επίθεση αλλά να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή. Το τελικό 1-3 σετ με 21-25 έδωσε το πρώτο «τρίποντο» της νέας χρονιάς στην ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη που με 19βαθμούς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η γνώμη του πάγκου

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ξεκινήσαμε καλά αλλά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας κυρίως στην υποδοχή. Αυτό μας στοίχησε στο πρώτο σετ, όταν το διορθώσαμε μειώσαμε ενώ στο τέλος προσπαθήσαμε για την ανατροπή. Πρέπει να διορθώσουμε τα ατομικά λάθη και να βελτιώσουμε την επίθεσή μας».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα σε ορισμένες φάσεις χάναμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και γι’ αυτό και έγινε και η διαφορά στο δεύτερο σετ. Έχουμε κάποια προβληματάκια, προσπαθούμε να επιστρέψουμε και να μείνουμε κοντά στην κορυφή. Θα τα διορθώσουμε όλα».

Τα σετ: 1-3 (23-35, 23-25, 25-17, 21-25)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/8 επ.), Μαρκοπούλου 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 3 (3/18 επ., 25% υπ. - 20% άριστες), Μαλουσάρη 15 (8/11 επ., 7 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Αργυροπούλου -λ (60% υπ. - 33% άριστες) / Μπανίκα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 00% άριστες), Ευθυμιοπούλου
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Κωνταντινίδου 18 (16/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (14/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 10 (5/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τοντάι 4 (3/8 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (51% υπ. - 43% άριστες) / Μπελιά -λ, Σπανού 2 (2/3 επ.), Κουνάδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Πατέλη.