Στο φάιναλ-6 που έγινε στο Σαπόρο της Ιαπωνίας η Βραζιλία σημείωσε 5 νίκες με 3-0 σημειώνοντας και ρεκόρ διοργάνωσης ενώ παράλληλα κατέκτησε το 9ο χρυσό μετάλλιο και 15ο στις 21 διοργανώσεις.
Στον τελευταίο αγώνα που ήταν σαν τελικός νίκησε την Κίνα 3-0 και πήρε τον τίτλο. Η Κίνα ήθελε νίκη μόνο με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάρει το χρυσό αλλά δεν άντεξε την πίεση.
Το ασημένιο μετάλλιο πήρε Κίνα που πήρε το 5ο ασημένιο και το 9ο συνολικά στη διοργάνωση ενώ και η Σερβία έκανε επιτυχημένη παρουσία με το χάλκινο μετάλλιο που είναι το δεύτερο στην ιστορία της στη διοργάνωση.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Χοσέ Ρομπέρτο Γκιμαράες): Κλαουντίνο Φαμπιάνα 4π., Ντανιέλε Λινς 3, Ταϊσα Μενέζες 9, Γκαμπριέλα Γκιμαράες 12, Σέιλα Κάστρο 18, Φερνάντα Ροντρίγκες 14 / Φαμπιάνα Ολιβέιρα (λ), Μικέλε Παβάο, Κριστίνα Μπερέτο 1.
ΚΙΝΑ (Λανγκ Πινγκ): Να Γιν 7, Σεν Τζίνγκσι 2, Για Τζοιύνιγκ 4, Γιμέι Γουάνγκ 13, Μα Γιουνβέν 4 / Ζαν Τσεν (λ), Μι Γιανγκ, Χούι Ρουόγκι, Λιου Κονγκκονγκ 1.
Η Ταΐσα Μενέζες MVP στο Γκραντ Πρι
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ GRAND PRIX 2013 |
||||
Θέση | Ομάδα | Βαθμοί | Σετ Υπέρ | Σετ Κατά |
1. | Βραζιλία | 15 | 15 | 0 |
2. | Κίνα | 10 | 12 | 8 |
3. | Σερβία | 8 | 10 | 9 |
4. | Ιαπωνία | 5 | 7 | 12 |
5. | Ιταλία | 4 | 7 | 14 |
6. | ΗΠΑ | 3 | 6 | 14 |
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ GRAND PRIX 2013 |
||
1. | Βραζιλία | Χρυσό μετάλλιο |
2. | Κίνα | Ασημένιο μετάλλιο |
3. | Σερβία |
Χάλκινο μετάλλιο |
4. | Ιαπωνία | |
5. | Ιταλία | |
6. | ΗΠΑ |
|
7. | Ρωσία | |
8. | Τουρκία |
|
9. | Βουλγαρία | |
10. | Αγ.Δομήνικος | |
11. | Γερμανία |
|
12. | Ολλανδία | |
13. | Ταϊλάνδη | |
14. | Τσεχία | |
15. | Πολωνία | |
16. | Αργεντινή | |
17. | Καζακστάν | |
18. | Πόρτο Ρίκο | |
19. | Κούβα | |
20. | Αλγερία |
ΓΚΡΑΝΤ ΠΡΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2013 (Σαπόρο) | Βραζιλία | Κίνα | Σερβία | Ιαπωνία | - |
2012 (Νίνγκμπο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Τουρκία | Ταϊλανδη | - |
2011 (Μακάο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | - |
2010 (Νίνγκμπο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Ιταλία | Κίνα | - |
2009 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ρωσία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2008 (Γιοκοχάμα): | Βραζιλία | Κούβα | Ιταλία | ΗΠΑ | - |
2007 (Νίνγκμπο): | Ολλανδία | Κίνα | Ιταλία | Ρωσία | - |
2006 (Ρέτζιο Καλάμπρια): | Βραζιλία | Ρωσία | Ιταλία | Κούβα | - |
2005 (Σεντάι): | Βραζιλία | Ιταλία | Κίνα | Κούβα | - |
2004 (Ρέτζιο Καλάμπρια): | Βραζιλία | Ιταλία | ΗΠΑ | Κούβα | - |
2003 (Άντρια): | Κίνα | Ρωσία | ΗΠΑ | Ολλανδία | - |
2002 (Χονγκ Κονγκ): | Ρωσία | Κίνα | Γερμανία | Βραζιλία | - |
2001 (Μακάο): | ΗΠΑ | Κίνα | Ρωσία | Κούβα | - |
2000 (Κουεζόν Σίτι): | Κούβα | Ρωσία | Βραζιλία | Κίνα | - |
1999 (Γιου Ξι): | Ρωσία | Βραζιλία | Κίνα | Ιταλία | - |
1998 (Χονγκ Κονγκ): | Βραζιλία | Ρωσία | Κούβα | Κίνα | - |
1997 (Κόμπε): | Ρωσία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | Ιαπωνία | - |
1996 (Σαγκάι): | Βραζιλία | Κούβα | Ρωσία | Κίνα | - |
1995 (Σαγκάι): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Κούβα | Κίνα | - |
1994 (Σαγκάι): | Βραζιλία | Κούβα | Κίνα | Ιαπωνία | - |
1993 (Χονγκ Κονγκ): | Κούβα | Κίνα | Ρωσία | Βραζιλία | - |
ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΚΡΑΝΤ ΠΡΙ | |||||
Θ. | Χώρα | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
1. | Βραζιλία | 9 | 5 | 1 | 15 |
2. | ΗΠΑ | 5 | 2 | 7 | |
3. | Ρωσία | 3 | 5 | 3 | 11 |
4. | Κούβα | 2 | 4 | 2 | 8 |
5. | Κίνα | 1 | 5 | 3 | 9 |
6. | Ολλανδία | 1 | 1 | ||
7. | Ιταλία | 2 | 4 | 6 | |
8. | Σερβία |
2 | 2 | ||
9. | Γερμανία | 2 | 2 | ||
10. | Νοτ.Κορέα | 1 | 1 | ||
11. | Τουρκία | 1 | 1 |
FINAL 6
Πρόγραμμα - Αποτελέσματα
Τετάρτη 28/08
07:30 Σερβία - Κίνα 1-3 (21-25, 25-22, 17-25, 20-25)
09:30 Βραζιλία - ΗΠΑ 3-0 (25-19, 25-12, 25-10)
13:10 Ιαπωνία - Ιταλία 3-0 (25-18, 25-19, 25-22)
Πέμπτη 29/08
07:30 ΗΠΑ - Σερβία 1-3 (23-25, 25-20, 18-25, 23-25)
09:30 Ιταλία - Κίνα 2-3 (30-28, 22-25, 28-26,13-25, 10-15)
13:10 Ιαπωνία - Βραζιλία 0-3 (21-25, 22-25, 17-25)
Παρασκευή 30/08
07:30 Κίνα - ΗΠΑ 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)
09:30 Βραζιλία - Ιταλία 3-0 (25-16, 26-24, 25-11)
13:10 Σερβία - Ιαπωνία 3-0 (25-22, 25-17, 25-19)
Σάββατο 31/08
07:30 Ιταλία - ΗΠΑ 3-2 (19-25, 25-22, 23-25, 25-18, 16-14)
09:30 Βραζιλία - Σερβία 3-0 (27-25, 25-21, 25-22)
13:10 Ιαπωνία - Κίνα 2-3 (16-25, 25-18, 24-26, 25-21, 13-15)
Κυριακή 01/09
Σερβία - Ιταλία 3-2 (22-25, 25-23, 20-25, 25-16, 15-11)
Κίνα - Βραζιλία 0-3 (15-25, 14-25, 20-25)
ΗΠΑ - Ιαπωνία 3-2 (17-25, 25-19, 18-25, 25-17, 15-12)
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ
Θέση | Χώρα | Βαθμού | Νίκες | Ήττες | Σετ Υπέρ | Σετ Κατά |
1 | Κίνα | 25 | 9 | 27 | 6 | |
2 | Βραζιλία | 23 | 8 | 1 | 25 | 8 |
3 | Σερβία | 23 | 7 | 2 | 25 | 8 |
4 | ΗΠΑ | 22 | 8 | 1 | 25 | 9 |
5 | Ιταλία | 21 | 7 | 2 | 24 | 9 |
6 | Ιαπωνία | 19 | 7 | 2 | 22 | 12 |
7 | Ρωσία | 19 | 7 | 2 | 24 | 14 |
8 | Τουρκία | 19 | 6 | 3 | 23 | 12 |
9 | Βουλγαρία | 19 | 6 | 3 | 22 | 13 |
10 | Άγιος Δομήνικος | 17 | 6 | 3 | 21 | 14 |
11 | Γερμανία | 16 | 4 | 5 | 21 | 17 |
12 | Ολλανδία | 12 | 4 | 5 | 14 | 15 |
13 | Ταϊλάνδη | 10 | 3 | 6 | 11 | 20 |
14 | Τσεχία | 8 | 2 | 7 | 11 | 22 |
15 | Πολωνία | 6 | 2 | 7 | 11 | 23 |
16 | Αργεντινή | 5 | 2 | 7 | 10 | 25 |
17 | Καζακστάν | 4 | 1 | 8 | 8 | 25 |
18 | Πουέρτο Ρίκο | 2 | 1 | 8 | 5 | 26 |
19 | Κούβα | 9 | 3 | 27 | ||
20 | Αλγερία | 9 | 27 |
Οι όμιλοι της Γ' εβδομάδας:
Κ ΟΜΙΛΟΣ (Αλμάτι - Καζακστάν): Βραζιλία, Κούβα, Ολλανδία, Καζακστάν
L ΟΜΙΛΟΣ (Μπανγκόκ - Ταϊλάνδη): Ρωσία, Ταϊλάνδη, Γερμανία, Πουέρτο Ρίκο
Μ ΟΜΙΛΟΣ (Σεντάι - Ιαπωνία): ΗΠΑ, Τσεχία, Ιαπωνία, Βουλγαρία
Ν ΟΜΙΛΟΣ (Βουχάν - Κίνα): Κίνα, Σερβία, Πολωνία, Αργεντινή
Ο ΟΜΙΛΟΣ (Καοχσίουνγκ, Κινεζική Ταϊπέι): Ιταλία, Τουρκία, Άγιος Δομήνικος, Αλγερία
Κ ΟΜΙΛΟΣ
(Αλμάτι - Καζακστάν)
16/8, 11.00: Κούβα - Βραζιλία 0-3 (16-25, 11-25, 20-25)
16/8, 14.00: Καζακστάν - Ολλανδία 0-3 (23-25, 14-25, 16-25)
17/8, 11.00:Βραζιλία - Ολλανδία 3-0 (25-15, 25-20, 25-15)
17/8, 14.00: Καζακστάν - Κούβα 3-1 (25-20, 17-25, 30-28, 25-20)
18/8, 11.00: Κούβα - Ολλανδία 0-3 (13-25, 23-25, 22-25)
18/8, 14.00: Καζακστάν - Βραζιλία 0-3 (15-25, 16-25, 10-25)
L ΟΜΙΛΟΣ
(Μπανγκόκ - Ταϊλάνδη)
16/8, 11.00: Ταϊλάνδη - Πουέρτο Ρίκο 3-1 (18-25, 25-07, 25-22, 25-11)
16/8, 13.30: Γερμανία - Ρωσία 2-3 (25-22, 25-17, 18-25, 19-25, 11-15)
17/8, 09.00: Ρωσία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-08, 25-16, 25-19)
17/8, 11.30: Ταϊλάνδη - Γερμανία 0-3 (16-25, 14-25, 25-27)
18/8, 09.00: Πουέρτο Ρίκο - Γερμανία 3-2 (25-23, 25-23, 23-25, 13-25, 15-13)
18/8, 11.30: Ρωσία - Ταϊλάνδη 3-2 (24-26, 25-18, 25-22, 20-25)
Μ ΟΜΙΛΟΣ
(Σεντάι - Ιαπωνία)
16/8, 08.30: ΗΠΑ - Τσεχία 3-0 (25-20, 25-20, 25-23)
16/8, 11.15: Ιαπωνία - Βουλγαρία 0-3 (23-25, 23-25, 29-31)
17/8, 05.30: Ιαπωνία - ΗΠΑ 1-3 (17-25, 19-25, 25-21, 18-25)
17/8, 08.30: Τσεχία - Βουλγαρία 2-3 (25-20, 18-25, 17-25, 25-22, 08-15)
18/8, 05.30: Ιαπωνία - Τσεχία 3-2 (25-18, 22-25, 28-26, 23-25, 15-13)
18/8, 08.30: ΗΠΑ - Βουλγαρία 3-2 (16-25, 25-23, 20-25, 25-15, 15-08)
Ν ΟΜΙΛΟΣ
(Βουχάν - Κίνα)
16/8, 10.00: Σερβία - Πολωνία 3-1 (25-14, 25-20, 22-25, 25-21)
16/8, 13.30: Κίνα - Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-17, 25-16)
17/8, 10.00: Αργεντινή - Σερβία 0-3 (12-25, 20-25, 14-25)
17/8, 13.30: Κίνα - Πολωνία 3-1 (25-18, 25-21, 16-25, 25-23)
18/8, 10.00: Πολωνία - Αργεντινή 3-2 (25-21, 21-25, 25-12, 23-25, 15-11))
18/8, 13.30: Κίνα - Σερβία 3-2 (25-17, 25-27, 25-20, 23-25, 15-05
Ο ΟΜΙΛΟΣ
(Καοχσίουνγκ, Κινεζική Ταϊπέι)
16/8, 09.00: Ιταλία - Αλγερία 3-0 (25-13, 25-19, 25-10)
16/8, 12:00: Τουρκία - Άγιος Δομήνικος 3-2 (25-27, 22-25, 25-22, 26-24, 15-13)
17/8, 09.00: Αλγερία - Τουρκία 0-3 (12-25, 12-25, 12-25)
17/8, 12:00: Ιταλία - Άγιος Δομήνικος 2-3 (25-21, 25-19, 30-32, 24-26, 11-15)
18/8, 09.00: Ιταλία - Τουρκία 3-2 (25-17, 25-18, 17-25, 15-25, 15-12)
18/8, 12:00: Άγιος Δομήνικος - Αλγερία 3-0 (25-11, 25-09, 25-08)
Οι όμιλοι της Β΄εβδομάδας:
F ΟΜΙΛΟΣ (Βελιγράδι - Σερβία): ΗΠΑ, Σερβία, Ολλανδία, Αλγερία
G ΟΜΙΛΟΣ (Μαγιάγκες - Πουέρτο Ρίκο): Βραζιλία, Άγιος Δομήνικος, Πουέρτο Ρίκο, Βουλγαρία
H ΟΜΙΛΟΣ (Πλοκ - Πολωνία): Ιαπωνία, Γερμανία, Πολωνία, Καζακστάν
I ΟΜΙΛΟΣ (Χονγκ Κόνγκ): Κίνα, Τουρκία, Αργεντινή, Τσεχία
J ΟΜΙΛΟΣ (Εκατερίνενμπουργκ): Ρωσία, Ιταλία, Ταϊλάνδη, Κούβα
F ΟΜΙΛΟΣ
(Βελιγράδι - Σερβία)
9/8, 17.30: Σερβία - Ολλανδία 3-0 (25-18, 25-16, 25-21)
9/8, 20.15: Αλγερία - ΗΠΑ 0-3 (12-25, 15-25, 11-15
10/8, 17.30: Αλγερία - Σερβία 0-3 (11-25, 12-25, 11-25)
10/8, 20.15: ΗΠΑ - Ολλανδία 3-0 (25-20, 25-16, 25-12)
11/8, 17.30: Ολλανδία - Αλγερία 3-0 (25-15, 25-07, 25-06)
11/8, 20.15 : Σερβία - ΗΠΑ 2-3 (14-25, 25-22, 17-25, 25-23, 12-15)
G' ΟΜΙΛΟΣ
(Μαγιάγκες - Πουέρτο Ρίκο)
9/8, 23.00: Άγιος Δομήνικος - Βραζιλία 1-3 (25-20, 22-25, 12-25, 18-25)
10/8, 02.00: Πουέρτο Ρίκο - Βουλγαρία 0-3 (21-25, 20-25, 10-25)
10/8, 23.00: Βραζιλία - Βουλγαρία 1-3 (22-25, 21-25, 25-20, 21-25)
11/8, 02.00: Άγιος Δομήνικος - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-22, 25-23, 25-20)
11/8, 23.00: Βουλγαρία - Άγιος Δομήνικος 2-3 (22-25, 25-18, 23-25, 30-28, 14-16)
12/8, 02.00: Πουέρτο Ρίκο - Βραζιλία 0-3 (14-25, 15-25, 17-25)
Η' ΟΜΙΛΟΣ
(Πλοκ - Πολωνία)
9/8, 17.30: Γερμανία - Ιαπωνία 2-3 (25-18, 25-20, 20-25, 22-25, 12-15)
9/8, 20.00: Πολωνία - Καζακστάν 3-0 (25-17, 25-17, 25-11)
10/8, 17.30: Ιαπωνία - Καζακστάν 3-1 (23-25, 25-19, 25-18, 25-20)
10/8, 20.00: Πολωνία - Γερμανία 0-3 (17-25, 17-25, 24-26)
11/8, 17.30: Καζακστάν - Γερμανία 1-3 (14-25, 11-25, 25-20, 19-25)
11/8, 20.00: Πολωνία - Ιαπωνία 0-3 (19-25, 24-26, 15-25)
Ι ΟΜΙΛΟΣ
(Χονγκ Κονγκ)
9/8, 12.00: Τουρκία - Αργεντινή 3-1 (25-17, 25-14, 34-36, 25-18)
9/8, 14.30: Κίνα -Τσεχία 3-0 (25-14, 25-17, 25-13)
10/8, 12.00: Τουρκία - Τσεχία 3-0 (25-23, 25-18, 25-15)
10/8, 14.30: Κίνα - Αργεντινή 3-0 (25-17, 26-24, 25-22)
11/8, 12.00: Αργεντινή - Τσεχία 1-3 (20-25, 25-21, 22-25, 20-25)
11/8, 14.30: Κίνα - Τουρκία 3-2 (19-25, 25-17, 25-20, 15-25, 15-10)
J ΟΜΙΛΟΣ
(Εκατερινενμπουργκ - Ρωσία)
9/8, 13.00: Ιταλία - Ρωσία 1-3 (13-25, 25-18, 18-25, 24-26)
9/8, 15.30: Κούβα - Ταϊλάνδη 1-3 (21-25, 17-25, 25-21, 19-25)
10/8, 13.00: Ταϊλάνδη - Ρωσία 0-3 (20-25, 23-25, 22-25)
10/8, 15.30: Κούβα - Ιταλία 0-3 (16-25, 16-25, 20-25)
11/8, 13.00: Ρωσία - Κούβα 3-1 (25-17, 25-14, 16-25, 25-17)
11/8, 15.30: Ιταλία- Ταϊλάνδη 3-0 (25-18, 25-14, 29-27)
Οι όμιλοι της Α΄εβδομάδας:
Α ΟΜΙΛΟΣ
(Καμπίνας – Βραζιλία)
2/8, 22.30: Ρωσία – ΗΠΑ 1-3 (20-25, 25-17, 21-25, 12-25)
3/8, 01.00: Βραζιλία – Πολωνία 3-1 (21-25, 25-17, 25-15, 25-20)
3/8, 16.00: Βραζιλία – Ρωσία 3-2 (26-28, 26-24, 25-19, 22-25, 15-08)
3/8, 18.30: ΗΠΑ – Πολωνία 3-0 (25-22, 25-23, 25-16)
4/8, 16.00: Βραζιλία – ΗΠΑ 3-1 (17-25, 25-23, 25-18, 25-20)
4/8, 18.30: Ρωσία – Πολωνία 3-2 (25-21, 22-25, 29-27, 28-30, 15-13)
Β ΟΜΙΛΟΣ
(Άγιος Δομήνικος)
3/8, 00.00: Πόρτο Ρίκο – Τσεχία 0-3 (14-25, 20-25, 18-25)
3/8, 02.30: Αγ.Δομήνικος – Σερβία 0-3 (13-25, 20-25, 16-25)
3/8, 21.30: Σερβία – Τσεχία 3-0 (28-26, 25-18, 25-23)
4/8, 00.00: Αγ.Δομήνικος – Πόρτο Ρίκο 3-0 (25-14, 26-24, 25-21)
4/8, 21.30: Σερβία – Πόρτο Ρίκο 3-1 (25-22, 22-25, 25-17, 25-22)
5/8, 00.00: Αγ.Δομήνικος – Τσεχία 3-1 (25-22, 25-20, 23-25, 25-18)
C ΟΜΙΛΟΣ
(Άγκυρα – Τουρκία)
2/8, 14.00: Τουρκία – Αλγερία 3-0 (25-13, 25-18, 25-15)
2/8, 17.00: Ταϊλάνδη – Ιαπωνία 0-3 (19-25, 17-25, 21-25)
3/8, 14.00: Αλγερία – Ιαπωνία 0-3 (10-25, 8-25, 8-25)
3/8, 17.00: Τουρκία – Ταϊλάνδη 3-0 (25-23, 26-24, 25-22)
4/8, 14.00: Ταϊλάνδη – Αλγερία 3-0 (25-7, 25-14, 25-13)
4/8, 17.00: Τουρκία – Ιαπωνία 1-3 (21-25, 28-30, 25-18, 18-25)
D ΟΜΙΛΟΣ
(Μακάο)
2/8, 12.00: Κούβα – Ολλανδία 0-3 (20-25, 14-25, 11-25)
2/8, 15.30: Κίνα – Βουλγαρία 3-0 (25-13, 26-24, 25-23)
3/8, 09.30: Βουλγαρία – Ολλανδία 3-1 (20-25, 25-15, 25-20, 25-23)
3/8, 12.00: Κίνα – Κούβα 3-0 (25-13, 25-20, 25-15)
4/8, 08.00: Βουλγαρία – Κούβα 3-0 (25-08, -25-15, 25-16)
4/8, 10.30: Κίνα – Ολλανδία 3-1 (26-24, 19-25, 25-17, 25-17)
Ε ΟΜΙΛΟΣ
(Μοντικιάρι)
2/8, 18.30: Γερμανία – Καζακστάν 3-1 (23-25, 25-23, 25-19, 25-17)
2/8, 21.30: Ιταλία – Αργεντινή 3-0 (25-21, 25-20, 25-17)
3/8, 18.30: Γερμανία – Αργεντινή 2-3 (23-25, 25-23, 25-28, 21-25, 12-15)
3/8, 21.30: Ιταλία – Καζακστάν 3-0 (28-26, 25-17, 25-13)
4/8, 18.30: Αργεντινή – Καζακστάν 3-2 (15-25, 25-15, 23-25, 25-20, 15-09)
4/8, 21.30: Ιταλία – Γερμανία 3-1 (25-23, 25-20, 24-26, 25-20)
ΓΚΡΑΝΤ ΠΡΙ (ΜΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2013 (Σαπόρο) | - | ||||
2012 (Νίνγκμπο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Τουρκία | Ταϊλανδη | - |
2011 (Μακάο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Σερβία | Ρωσία | - |
2010 (Νίνγκμπο): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Ιταλία | Κίνα | - |
2009 (Τόκιο): | Βραζιλία | Ρωσία | Γερμανία | Ολλανδία | - |
2008 (Γιοκοχάμα): | Βραζιλία | Κούβα | Ιταλία | ΗΠΑ | - |
2007 (Νίνγκμπο): | Ολλανδία | Κίνα | Ιταλία | Ρωσία | - |
2006 (Ρέτζιο Καλάμπρια): | Βραζιλία | Ρωσία | Ιταλία | Κούβα | - |
2005 (Σεντάι): | Βραζιλία | Ιταλία | Κίνα | Κούβα | - |
2004 (Ρέτζιο Καλάμπρια): | Βραζιλία | Ιταλία | ΗΠΑ | Κούβα | - |
2003 (Άντρια): | Κίνα | Ρωσία | ΗΠΑ | Ολλανδία | - |
2002 (Χονγκ Κονγκ): | Ρωσία | Κίνα | Γερμανία | Βραζιλία | - |
2001 (Μακάο): | ΗΠΑ | Κίνα | Ρωσία | Κούβα | - |
2000 (Κουεζόν Σίτι): | Κούβα | Ρωσία | Βραζιλία | Κίνα | - |
1999 (Γιου Ξι): | Ρωσία | Βραζιλία | Κίνα | Ιταλία | - |
1998 (Χονγκ Κονγκ): | Βραζιλία | Ρωσία | Κούβα | Κίνα | - |
1997 (Κόμπε): | Ρωσία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | Ιαπωνία | - |
1996 (Σαγκάι): | Βραζιλία | Κούβα | Ρωσία | Κίνα | - |
1995 (Σαγκάι): | ΗΠΑ | Βραζιλία | Κούβα | Κίνα | - |
1994 (Σαγκάι): | Βραζιλία | Κούβα | Κίνα | Ιαπωνία | - |
1993 (Χονγκ Κονγκ): | Κούβα | Κίνα | Ρωσία | Βραζιλία | - |
ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΚΡΑΝΤ ΠΡΙ | |||||
Θ. | Χώρα | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
1. | Βραζιλία | 8 | 5 | 1 | 14 |
2. | ΗΠΑ | 5 | 2 | 7 | |
3. | Ρωσία | 3 | 5 | 3 | 11 |
4. | Κούβα | 2 | 4 | 2 | 8 |
5. | Κίνα | 1 | 4 | 3 | 8 |
6. | Ολλανδία | 1 | 1 | ||
7. | Ιταλία | 2 | 4 | 6 | |
8. | Γερμανία | 2 | 2 | ||
9. | Νοτ.Κορέα | 1 | 1 | ||
10. | Σερβία | 1 | 1 | ||
11. | Τουρκία | 1 | 1 |