01-07-2022 20:09

Προκριματικά Ευρωπαϊκού εφήβων: Λύγισε η Ελλάδα από τη Σουηδία με 3-2 και η πρόκριση θα κριθεί κόντρα στη Γαλλία

Την ήττα στις λεπτομέρειες από την Σουηδία με 3-2 σετ γνώρισε η Ελλάδα Κ20 στο κλειστό γυμναστήριο Άργους, για την 2η αγωνιστική στον Α' όμιλο του τρίτου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων.

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα με 2-1 σετ και 10-8 στο τέταρτο σετ, γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ και κόντρα στη Γαλλία το Σάββατο το απόγευμα (2/7, 17.30) θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωβόλεϊ Κ20.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ, με τη Σουηδία να κάνει ζημιά πάνω στο φιλέ (7-13). Οι παίκτες του Στέφανου Νανά ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν το σετ στον πόντο (14-15, 15-16, 16-17), ωστόσο πάντα οι Σουηδοί έβρισκαν τις λύσεις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τέσσερις ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ (20-24), με την Ελλάδα να καταφέρνει να μειώσει στον πόντο με δύο συνεχόμενους άσσους του Παναγιώτη Σουσούνη, ωστόσο η Σουηδία έκανε το 0-1 με 23-25.

Με όπλο το καλό σερβίς, η Εθνική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της στο δεύτερο σετ. Τα καλά σερβίς των παικτών της Ελλάδας δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για κόντρα επιθέσεις, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκαν για να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ.

Με δύο συνεχόμενους άσσους του Αλέξανδρου Νανόπουλου η Ελλάδα προηγήθηκε με +6 (16-10), με τη Σουηδία παρά το μικρό σερί 3-0 που έκανε (16-13), δεν κατάφερε να απειλήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο ισοφάρισε το παιχνίδι με 25-17.

Από το ξεκίνημα του τρίτου σετ η Εθνική μας ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (8-4) με μπλοκ του Άγγελου Μάρκου, με την διαφορά σταδιακά να ανεβαίνει για το 2-1 σετ με 25-15.

Στο τέταρτο σετ το 10-8 της Ελλάδας έγινε 10-13 για τη Σουηδία και από εκείνο το σημείο και μετά βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Το 17-21 έγινε 20-21, ωστόσο η Σουηδία έφτασε στην ισοφάριση σε 2-2 με 23-25.

Με τη Σουηδία στο +2 άλλαξαν τερέν οι δύο ομάδες στο τάι μπρέικ (6-8). Με το σκορ στο 8-12, δύο επιθέσεις του Σπύρου Μπακοδήμου και ένα μπλοκ Γιώργου Μαρσέλλου έφεραν το σετ στον πόντο (11-12), ωστόσο οι Σουηδοί έμειναν ζωντανοί και έφτασαν στη νίκη με 12-15 στο τάι μπρέικ.