10-10-2021 20:48

Πρώτος και αήττητος ο Παναθηναϊκός στο Φιλανθρωπικό τουρνουά του ΟΦΗ

Ο Παναθηναικός επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι με τον Φοίνικα ONEX Σύρου με 3-2 (21-25, 25-22, 21-25, 25-19, 15-9) στο τάι-μπρέικ και κατέκτησε πρώτος και αήττητος, το δεύτερο σερί μετά την Καλαμάτα, Φιλανθρωπικό τουρνουά που διοργάνωσε ο ΟΦΗ, στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου, και τα έσοδα του οποίοι θα πάνε για ενίσχυση του δημοτικού Σχολείου Θραψανού που επλήγη απο τους πρόσφατους σεισμούς στο Ηράκλειο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκας Ρανγκέλ που είχε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού ενώ για τους «Πειρατές» αποχώρησε τραυματίας ο Μιχάλοβιτς, η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί από αύριο που θα γίνουν αναλυτικές εξετάσεις απο το ιατρικό επιτελείο της ομάδας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ καλύτερος ο Φοίνικας πήρε το σετ με 21-25, στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 20-20, ωστόσο ο ΠΑΟ πιο ψύχραιμος και με λιγότερα λάθη, κατέκτησε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας αντέδρασε και με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση επικράτησε με 21-25 και πήρε προβάδισμα με 1-2.

Στο κρίσιμο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ηταν αυτός που μπήκε πολύ δυνατά, πήρε προβάδισμα με 13-9 και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Μιχάλοβιτς που αποσυντόνισε τους Συριανούς, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-19 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι «πράσινοι» στα κρίσιμα σημεία με αιχμή τον Βαν ντε Ντρις πήρε προβάδισμα και κατάφερε εύκολα να επικρατήσει με 15-9 και 3-2.

Τα σετ 3-2: (21-25, 25-22, 21-25, 25-19, 15-9).