09-04-2019 19:51

Με υπογραφή Γιούρι Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά, νίκησε 3-0 τον Ηρακλή

Παρουσία του νέου προπονητή Γιούρι Φιλίποφ που με συνοπτικές διαδικασίες αντικατέστησε τον Σάκη Ψάρρα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή 3-0 στο PAOK Sports Arena και με νίκες 2-1 στην προημιτελική φάση των πλέι οφ προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου θα αντιμετωπίσει τη μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος που δεν ειναι άλλη από την Κηφισιά που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό.

Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και προκρίθηκε δίκαια, απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που προηγήθηκε στο 2ο και στο 3ο σετ μέχρι τον 11ο πόντο και απείλησε με ανατροπή όταν βρέθηκε πίσω 23-17 στο 2ο σετ αλλά με το σερβίς του Κλίντι ισοφάρισε 23-23.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους χειροκρότησαν το νέο προπονητή αλλά και την πρόκριση της ομάδας τους που πλέον πήρε ανάσα για να διεκδικήσει το νταμπλ.

Ο Ηρακλής πλασαρίστηκε στην 7η θέση για την αγωνιστική περίοδο 2018-19. Η ΑΕΚ τερμάτισε στην 8η θέση, ο Παμβοχαϊκός στην 6η θέση και ο Παναθηναϊκός στην 5η θέση.

6 άσσοι στο 1ο σετ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ντέρμπι δείχνοντας τις διαθέσεις του με το πάθος και τη δύναμη στο σερβίς. Με 6 άσσους συνολικά στο σετ διέλυσε την υποδοχή του «γηραιού» και από την αρχή πήρε μεγάλο προβάδισμα. Στο 10-8 ο Σαφράνοβιτς με δύο άσσους και τέσσρις συνολικούς πόντους έκανε το 14-8. Στο 16-11 ήταν η σειρά του Κλαπβάικ να «πυροβολήσει» από τα 9 μέτρα και με νέους άσσους η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-11 κρίνοντας άνετα το σετ.

Το καθοριστικό 2ο σετ

Οπως αποδείχτηκε το καθοριστικό σετ του αγώνα ήταν το 2ο. Με τον Ποπόφ και τον Κλίντι να πιέζουν στο σερβίς και στην επίθεση ο Ηρακλής ξέφυγε 6-4, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 όταν ο Οκολιτς κάρφωσε άουτ δίνοντας προβάδισμα στον Ηρακλή 10-7. Ο Μουαγκουτούτια μείωσε με επίθεση (8-10) και ο Κλαπβάικ με φοβερό σερβίς αλλά και νέα επίθεση του Μουαγκουτούτια έφεραν την ισοφάριση 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Ηρακλής προηγήθηκε τελευταία φορά με 15-14 και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Με τον Τακουρίδη στο σερβίς και του παίκτες του Ηρακλή να κάνουν λάθη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 18-15. Σταδιακά ανέβασε την διαφορά και προηγήθηκε 23-17. Εκεί που όλα έδειχναν πως το σετ έχει τελειώσει ο Σαφράνοβιτς έκανε λάθος επίθεση, ο Ηρακλής μείωσε 23-18 και ο Κλίντι πήγε στο σερβίς…

Σερί 6-0 από τον Κλίντι

Ο Βραζιλιάνος ακραίος του Ηρακλή ήταν εντυπωσιακός. Πήρε τρεις άσους και μάλιστα στον δεύτερο χρειάστηκε η χρήση του video check για να διαπιστωθεί πως η μπάλα χτύπησε γραμμή κι ενώ οι τηλεοπτικές κάμερες δεν είχαν «πιάσει» την ταχύτητα της μπάλας. Το σκορ έγινε 23-22 και ακολούθησε και νέος άσσος για το 23-23. Ο Κλίντι έχασε το επόμενο λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ που έκανε το 24-23 και το σετ τελείωσε με κόντρα επίθεση του Μουαγκουτούτια 25-23 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 9-11

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ηρακλής και πάλι ξεκίνησε καλά με πίεση στο σερβίς και έβαλε δύσκολα στον δικέφαλο. Με προβάδισμα δύο πόντων από την αρχή μέχρι και το 11-9 με τον πόντο του Ντίνα ο «γηραιός» κρατούσε το προβάδισμα. Ηταν η στιγμή όμως ο ΠΑΟΚ αποφάσει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Με όπλο το μπλοκ του Όκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και προσπέρασε και με 15-12 όταν οι παίκτες του γηραιού πιεσμένοι από το μπλοκ του ΠΑΟΚ κάρφωναν άουτ. Ολα κρίθηκαν στο 17-15. Ο ΠΑΟΚ με τον Κλαπβαικ στο σερβίς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0, ξέφυγε 21-15 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας και μαζί και η πρόκριση στα ημιτελικά.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-23
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 4 άσσοι, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-19) σε 83΄.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 13π. (7/9επ.,6 μπλοκ), Μουγκουτούτια 5 (5/13επ., 67%επ., 44%αρ.), Φιλίποφ Ντ. 2 (1/1επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 16 (12/27επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 11 (8/16επ., 3 άσσοι, 30%υπ., 10%αρ.) / Εφραμίδης Ν. (λ. - 54%υπ., 42%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (3/6επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 8 (8/16επ., 29%υπ.), Φέργκιουσον 3 (2/4, 1 άσσος), Κλίντι Ρίου ντα Ρόσα 10 (7/22, 3 άσσοι, 44%υπ., 22%αρ.), Ποπόφ 11 (11/27επ.) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 36%αρ.), Μούχλιας, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Αρμενάκης 1 (1/4).