20-11-2021 23:19

Σεφτέ του Φίλιππου Βέροιας με μεγάλη εμφάνιση στη Κρήτη, 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Ο Φίλιππος Βέροιας μετά από μία δύσκολη περίοδο επανήλθε δυναμικά και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 3-0 σετ επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο.
Η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Προύσαλη που αξιοποίησε στο μέγιστο όλα τα όπλα της ομάδας του και ανέδειξε τις αδυναμίες του αντιπάλου. Ο ΟΦΗ αγωνίστηκε χωρίς δύο βασικούς αθλητές του και αυτό τον επηρέασε. Πρόκειται για τον Αμερικανό διαγώνιο Ντεουίς και τον Βαϊόπουλο, αμφότεροι με διαστρέματα.

Η ομάδα της Βέροιας μετά τους πρώτους πόντους του αγώνα ξέφυγε με 11-8 με σερί 3-0 από Κυρίδη, Στουντζίσκι. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε 16-16 με λάθη των φιλοξενουμένων αλλά μετά το 21-21 ο Γιαννόπουλος έχασε το σερβίς και ο Τζιουμάκας έκανε το 21-23. Ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ καθώς από το 22-24 έκανε σερί 4-0 χάρις τους πόντους του Βάργκας και του Κότο. Τελευταία φορά ο ΟΦΗ προηγήθηκε 26-25 με το χαμένο σερβίς του Στουντζίσκι αλλά ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Τζιουμάκας με μπλοκ στον Βάργκας έκαναν το 29-27 και το 1-0 σετ.

Η κατάκτηση του σετ έδωσε φτερά στον Φίλιππο ο οποίος μετά το 15-15 του 2ου σετ και πάλι βρήκε τους διαδρόμους στην επίθεση και με τον πρώην παίκτη του ΟΦΗ Γιάννη Ρουμελιωτάκη πήρε καθοριστικούς πόντους διατηρώντας το προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το τέλος του σετ που επίσης τελείωσε με δύο πόντους του Ρουμελιωτάκη για το 25-22 και το 2-0.

Η επικράτηση του Φιλίππου ήταν ακόμα πιο εύκολη στο 3ο σετ καθώς από την αρχή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και με τους Στουντζίσκι, Ρουμελιωτάκη και Σονάρι έκανε δύο σερί 3-0 για το 15-10 και αργότερα για το 19-12 με τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Στουντζίσκι για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-29
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 4 άσσοι, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (27-29, 22-25, 20-25) σε 85΄

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 9π. (9/18επ.), Αρπάγιου, Κότο 5 (3/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 39%αρ.), Τσέλιος 10 (5/9επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βάργκας 12 (11/34επ., 1 μπλοκ, 62%υπ., 33%αρ.), Τσουγκαράκης 8 (2/3επ., 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. - 71%υπ., 57%αρ.), Γιαννόπουλος, Στεφανόιδης.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης 3π. (3/3επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (11/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 63%υπ., 37%αρ.), Τζιουμάκας 10 (8/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σονάρι 9 (7/11επ., 2 μπλοκ), Στουτζίνσκι 12 (10/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 86%υπ., 57%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 58%υπ., 47%αρ.), Στεφανίδης, Μιχελάκης (λ), Βαρβεσιώτης 4 (3/8επ., 1 μπλοκ), Σιούτης, Κουπατσιάρης.