30-10-2021 23:06

Απόλυτος κυρίαρχος στη Σύρο ο Ολυμπιακός λύγισε με 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Με 7 άσσους και επιθετική τριπλέτα «φωτιά» απο τους Πέριτς (18), Μιγιαήλοβιτς (14), Έγκλεσκαλνς (14) , ο Ολυμπιακός επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής 3-0 του Φοίνικα στη Σύρο, και πήρε μεγάλο ψυχολογικό και βαθμολογικό προβάδισμα με 3/3 και 9 βαθμούς. Απο τους ηττημένους που είχαν 10 μπλοκ εναντι 4 του Ολυμπιακού, ο Μιχαήλοβιτς ηταν ο μοναδικός διψήφιος με 10 πόντους

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έδειξε σε άριστη κατάσταση, περιόρισε τα λάθη και πίεσε τον Φοίνικα σε όλους τους τομείς.  Οι Συριανοί είχαν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση σε 1-1 σετ καθώς στο φινάλε του 2ου σετ δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν προβάδισμα που είχαν στο σκορ με 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το Ζουπάνη και πήρε και προβάδισμα 25-24, 26-25 με τον Έγκλεσκαλνς.

Ο Φοίνικας ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Ζουπάνι αλλά ο Πέριτς με επίθεση και ο Έγκλεσκαλνς με άσσο έκλεισαν το σετ 28-26 και έκαναν το 2-0 σετ. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και η αναμέτρηση καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πάντα καλύτερος, είχε συνέχεια το προβάδισμα και πήρε τη νίκη δίκαια. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Φοίνικα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στους πρώτους πόντους με τις δύο ομάδες να πιέζουν στο σερβίς. Ο Φοίνικας πήρε αρχικά προβάδισμα 9-7 αλλά ο Ολυμπιακό με τους άσσους του Πέριτς έκανε σερί 4-0, προσπέρασε 11-9 και έστειλε ξακάθαρο μήνυμα στους συριανούς πως θα δεχτούν μεγάλη πίεση στην υποδοχή τους.

Ο Φοίνικας μείωσε με τον Μιτσάλοβιτς 12-13 αλλά από εκεί και πήρα ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό σερί 6-0 με πυρ κατά βούληση από Πέριτς, Ζουπάνι εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19-12. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Πάγιενικ έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 5-2 με τον Στερν αλλά οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη. Με τον Πέριτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 αλλά ο Φοίνικας στο καλύτερο διάστημα του στον αγώνα έκανε σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Κόστα και έτσι ξέφυγε 17-13.

Ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά σταδιακά και με τον εκπληκτικό Πέριτς προσπέρασε 20-19. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Φοίνικας προσπέρασε με τον Μιτσάλοβιτς 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με την επίθεση του Πέριτς και τον άσσο του Έγκλεσκαλνς.

Στο 3ο σετ η υπεροχή του Ολυμπιακού επιβεβαιώθηκε και στην ψυχολογία και με τους Έγκλεσκαλνς, Μιχαήλοβιτς, Πέριτς να δίνουν ρεσιτάλ ξέφυγε 17-9. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας παρότι ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και στο -3 (21-24) αλλά ήταν αργά. Ο Μιχαήλοβιτς έκλεισε τον αγώνα για το 25-21 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-6, 12-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-28
3ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 21-25

* Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 30 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 8 άσσοι, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 26-28, 21-25) σε 83΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι):  Μιτσάλοβιτς 10π. (9/22επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 7 (2/5επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/13επ., 37%υπ., 32%αρ.), Στερν 7 (7/16επ., 25%υπ., 25%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Παπαλεξίου, Καρασαβίδης (λ. - 56%υπ., 38%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Πάγιενικ 5π. (3/4επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιχαήλοβιτς 14 (13/22επ., 1 άσσος, 62%υπ., 62%αρ.), Έγκλεσκαλνς 14 (13/19επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 18 (13/24υπ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 42%υπ., 26%αρ.) / Ζήσης (λ. - 75%υπ., 75%αρ.), Ανδρεάδης, Κασαμπαλής, Δαλακούρας.