30-10-2021 21:08

Δίποντο ψυχής για τον ΟΦΗ κόντρα στην Κηφισιά με Ντουίζ και Βάργκας

Ο ΟΦΗ διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στους αγώνες με την Κηφισιά και με όπλο το σερβίς και κορυφαίους τους Βάργκας (26 πόνους), και Ντουίζ με 28,  νίκησε με 3-2 σετ την ομάδα των βορείων προαστίων,  μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση δύο ωρών που έγινε στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο Ηρακλείου για την 3η αγωνιστική της Volley League. O OΦΗ αγωνίστηκε χωρίς το βασικό κεντρικό του Βαγγέλη Βαιόπουλο που έπαθε βαρύ διάστρεμμα στη τελευταία προπόνηση και είναι αμφίβολη η συμμετοχή του και στον αγώνα Λιγκ Καπ με τον Παναθηναϊκό. Τη θέση του πήρε ο Τζουγκαράκης που έκανε πολύ καλή εμφάνιση.

Απο τους φιλοξενούμενους μοργή ήταν ο Αυστρακός ο Μαρκς στην επιστροφή του στην Κρήτη είχε 24, εξαιρετικός ο Κωτσάκης με 21 και 13 είχε ο Λινάρδος.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 σετ κάνοντας ανατροπή στο 1ο σετ αλλά η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα, ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο ΟΦΗ ξέφυγε 8-4 με το σερβίς του Ντεουίς και έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης νίκης στο εφετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ όπου το 13-11 του ΟΦΗ έγινε 13-15 με σερί 4-0 της Κηφισιάς με μπλοκ του Λινάρδου και πέναλτι του Μαρκς. Η ομάδα του Ορφανού ξέφυγε και με +4 (19-15) αλλά ο ο ΟΦΗ με άσο του Βάργκας και άουτ του Μαρκς πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 20-19. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22, όμως φιλέ του Μαρκς και άσος του Τζουγκαράκη διαμόρφωσαν το 24-24.

Η Αθηναϊκή ομάδα έφτασε ακόμα δύο φορές σε σετ μπολ 25-24 και 26-25 όμως οι Κρητικοί έμειναν «ζωντανοί» ισοφαρίζοντας 25-25 και 26-26. Στη συνέχεια το μπλοκ του Τσέλιου έδωσε για πρώτη φορά στους γηπεδούχους σετ μπολ 27-26, ο οποίοι τελικά το κατέκτησαν 28-26 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντεουίς.
Αμφίρροπο ήταν και το σετ σετ. Η Κηφισιά με πέναλτι του Κωτσάκη και άουτ του Ντεουίς προηγήθηκε 10-7.

Το +3 διατηρήθηκε μέχρι που ο ΟΦΗ με διαδοχικούς πόντους τους Βάργκας ισοφάρισαν 19-19. Η Κηφισιά με επίθεση του Κωστόπουλου και άσο του Μαρκς προσπέρασε 22-20, όμως ο ΟΦΗ δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα έτρεξε σερί 4-0 και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Αμπράο πήγε στο φιλέ για το 25-23.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού μπήκαν με το «γκάζι πατημένο». Με πίεση στο σερβίς από τον Κωτσάκη και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκαν 6-2. Ο Βάργκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 7-5, με την Κηφισιά να πηγαίνει ξανά στο +4 (14-10) με κόντρα μπάλα του Μαρκς. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ διαμόρφωσε το 17-12. Οι φιλοξενούμενοι δεν «κοίταξαν πίσω» έφτασαν μέχρι και το +8 (22-14) μετά από λάθος του Αρπάγιου και κατέκτησαν το σετ 25-16 με πέναλτι του Λινάρδου.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τον Βάρκας να «πυροβολεί» από τη θέση του σερβίς και με διαδοχικούς πόντους να δίνει το προβάδισμα στον ΟΦΗ 3-0. Το μπλοκ των Μελλέ και Αμπράο πάνω στον Ντιουίζ έφερε την Κηφισιά στο -1 (4-3), η οποία με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 10-7 έχοντας τον Αμπράο στο σερβίς. Οι «κυανόλευκοι» με κόντρα του Κωτσάκη πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 12-8, όμως ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων έτρεξε σερί 5-0 προσπερνώντας 13-12 μετά από άσο του Βάργκας.

Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα 16-15 με κόντρα μπάλα του Μαρκς, όμως ο Βάργκας έφερε ξανά τον ΟΦΗ μπροστά 18-17. Η εξέλιξη του σετ ήταν συγκλονιστική με την Κηφισιά να είναι αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με επίθεση του Λινάρδου. Ο Βάργκας ισόφάρισε 24-24, όμως ο Μαρκς έδωσε νέο σετ μπολ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν 26-24 με μπλοκ από τους Λινάρδο και Ντε Βάιερ.

Στο τάι μπρεικ ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος και με τον Ντεουίς να σηκώνει το βάρος στην επίθεση αλλά και στο σερβίς προηγήθηκε 8-4. Με διαδοχικά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες φτάσαμε στο 11-7 για τους γηπεδούχους. Μετά από λάθος του Βάργκας η Κηφισιά πλησίασε 12-10, όμως οι τα διαδοχικά λάθη της Αθηναϊκής ομάδας στοίχισαν, με τον ΟΦΗ να κλείνει το παιχνίδι 15-10, μετά από άουτ του Κωστόπουλου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Κόκκας, Σπαντιδάκη, Γραμματεία: Κουνδουράκη.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 28-26
2ο σετ: 7-8., 13-16, 20-21, 25-23
3ο σετ: 5-8, 12-16, 14-21, 16-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 24-26
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

* Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν: 10 άσσοι, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-23, 16-25, 24-26, 15-10)

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντoυιζ 28επ. (27/60επ., 1 άσσος), Αρπάγιου 2 (2 άσσοι), Κότο 11 (9/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 78%υπ., 39%αρ.), Τσέλιος 8 (4/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Βάργκας 26 (21/43επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 57%υπ., 41%αρ.), Τζουγκαράκης 5 (1/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 78%υπ., 39%αρ.), Γιαννόπουλος, Κάλας, Τεφτσής (λ), Σαλταφερίδης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιγερ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (6/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 38%αρ.), Κωτσάκης 21 (18/34επ., 3 άσσοι, 45%υπ., 23%αρ.), Λινάρδος 13 (9/11επ., 4 μπλοκ), Μιχάλι 2 (2/4επ.), Μαρκς 24 (23/47επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 58%υπ., 33%αρ.), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ., Ρούσης, Κωστόπουλος 1 (1/9επ., 67%υπ., 33%αρ.), Μελλές 2 (1/4επ., 1 μπλοκ).