03-02-2021 21:38

Ακάθεκτο το «Πειρατικό» του Φοίνικα ΟΝΕΧ, «βύθισε» τον ΟΦΗ και έπιασε κορυφή

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τα δύο μεγάλα του αστέρια Θανάση Πρωτοψάλτη και Ζίγκα Στερν, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ΟΦΗ με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Λίντο, και με 6/6 νίκες ανέβηκε στην πρώτη θέση της Volley League, όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό, τον οποίο εχει κερδίσει.

Μάλιστα τόσο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ όσο και ο Ολυμπιακός αλλά και ο Παναθηναϊκός που ακoλουθεί έχουν από έναν αγώνα λιγότερο. Αντίθετα, ο ΟΦΗ γνώρισε την έκτη του ήττα και έχει τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ στήριξε την τακτική του πάνω στους κεντρικούς του Νίκο Παπαγγελόπουλο και Αντρέ Μπράουν. Μάλιστα ο πρώτος είχε 9/10 επιθέσεις.Πολύ και αθόρυβη δουλειά για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα έκανε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος αγωνίστηκε βασικός ακραίος, ενώ η μεγάλη έκπληξη ήταν η παρουσία του Βασίλη Καρασαββίδη, ο οποίος μετά από πολλά χρόνια άφησε τη θέση του λίμπερο και αγωνίστηκε με επιτυχία ως ακραίος αγγίζοντας το τέλειο στην υποδοχή.

Με Γαλιώτο διαγώνιο ο ΟΦΗ

Από τον ΟΦΗ απουσίασε ο βασικός του σκόρερ και διαγώνιος Κριστόφ Μαρκς, ο κεντρικός του Νίκος Καρατζάς και φυσικά ο Χαντ. Ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου δηλώθηκε αλλά δεν αγωνίστηκε. Η ομάδα της Κρήτης πάλεψε αλλά δε μπόρεσε να αντέξει απέναντι στην ανωτερότητα του αντιπάλου, ενώ ο Άκης Φλαούνας στο φινάλε του 2ου σετ άλλαξε τους ρόλους των παικτών του στο τρίτο σετ, φέρνοντας τον Γαλιώτο στη θέση του Μονιάκη. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε μόνο στο 3ο σετ αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.

Υπεροχή του Φοίνικα ΟΝΕΧ

Στο 1ο σετ και το 4-4 ο Φοίνικας άρχισε να ανοίγει τη διαφορά και με επίθεση του Ράιτς προηγήθηκε 13-9. Ο ΟΦΗ μείωσε στο -2 (16-18) με τον Ρουμελιωτάκη αλλά δύο επιθέσεις του Μπράουν ο Φοίνικας ξέφυγε 20-16 και ο ίδιος παίκτης με επίθεση έκλεισε το σετ 25-19

.Σερί του Παπαγγελόπουλου

Στο 2ο σετ έδωσε ρεσιτάλ ο Παπαγγελόπουλος με πόντους από το κέντρο και από το σερβίς κάνοντας το 9-4. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +8 όταν ο Φοίνικας γύρισε κόντρα επιθέσεις με τον Παπαγγελόπουλο, τον Μπράουν και τον Καρασαββίδη για το 15-8. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε τίποτα και με δύο λάθη του Γαλιώτου που αγωνίστηκε διαγώνιος έκλεισε το σετ για τον Φοίνικα 25-15.

Η μάχη του 3ου σετ

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ με τους Ρουμελιωτάκη, Θάλερ, Ντράγκο προηγήθηκε 12-9 και εκεί τελείωσε η αντίδραση του. Ο Φοίνικας κατάφερε να γυρίσει το σκορ με τους κεντρικούς του και πάλι. Ισοφάρισε 14-14 και με σερί 4-0 ξέφυγε 18-14 και αργότερα 23-18. Ο ΟΦΗ με τον Γαλιώτο διαγώνιο και σερί 4-0 έφτασε στο -1 (22-23) αλλά με δύο νέους πόντους του Μπράουν τελείωσε ο αγώνας 25-23.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης,

Επόπτες: κουνδουράκη, Σπαντιδάκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 4-8, 8-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 15-25, 23-25) σε 74'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Μονιάκης 5 (5/17 επ.), Ντράγκο 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 10% άριστες), Ρουμελιωτάκης 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος 4 (4/6 επ.), Φραγκιαδάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 44% άριστες), Τάλερ 2 (2/4 επ.), Μανωλάκης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ), Ράιτς 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (9/10 επ., 2 άσσοι), Ράντκε 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Καρασαββίδης 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 43% άριστες), Κωστόπουλος 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 15% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Ρούσης, Μήλης 1 (1 άσσος).