11-11-2021 00:01

Μερκάδο και Σουάν υπέγραψαν τη νίκη και το αήττητο του Άρη

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής και πλέον είναι μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League Γυναικών! Με τον αγώνα να μην ξεκινά στην προκαθορισμένη ώρα έναρξης λόγω καθυστέρησης στη διαδικασία ελέγχου των θεατών, από τη στιγμή που ο διαιτητής Βασιλειάδης σφύριξε για το πρώτο σερβίς ακολούθησε μια μεγάλη μάχη που ολοκληρώθηκε μετά από 126 λεπτά.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και πήρε σχετικά άνετα το πρώτο σετ, έχοντας μόλις 3 λάθη, αλλά ο Άρης άρχισε να πιέζει από το σερβίς και ξέφυγε με 16-12, 19-15 στο 2ο με τον ΠΑΟ να πλησιάζει αλλά να μην μπορεί να ισοφαρίσει κσι το 24-22 η κακή συνεννόηση των Παπαφωτίου, Γκρόθες στην άμυνα έφερε την ισοφάριση.

Το τρίτο σετ θύμσε το πρώτο με τον ΠΑΟ να έχει σταθερά το προβάδισμα και να φτάνει στο 20-24, όμως ο Άρης πήρε την αλλαγή, η Μερκάδο πήγε στο σερβίς και με σερί 5-0 (ο τελευταίος πόντος ήταν άσσος) έκανε μια απίθανη ανατροπή για το 2-1!

Παρά το σοκ της απώλειας του σετ, ο ΠΑΟ επέστρεψε στο δ', όπου το αρχικό 4-2 έγινε 8-6, με τον Άρη στο 12-17 να χάνει με τραυματισμό την Τσομπανίδου και το 2-2 να έρχεται εύκολα.

Το αποκορύφωμα του δράματος ήρθε στο τάι μπρέικ με τον Άρη να φτάνει στο +2 (7-5) με μπλοκ στην Κρος και στο +3 (11-8) με μπλοκ της Δρακουλίδου στην Κωνσταντίνου, όμως μετά το τάιμ άουτ του Οικόνομου είχαμε τέσσερις πόντους της Στεπανένκο (2 επιθέσεις, 2 μπλοκ στην Έβανς) για το 11-12.

Η Στεπανένκο έχασε νέα κόντρα για το 11-13, η Έβανς ισοφάρισε 12-12, η ίδια έκανε το 13-12 και με άσο της Γαϊτανίδου ο Άρης έφτασε σε ματς μπολ για να κλείσει το ματς με το 13ο μπλοκ των κοριτσιών του Τσαϊρέλη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 15-12.

Απο τις νικήτριες η εκπληκτική Μερκάδο η οποία σταμάτησε στους 30 πόντους ενω και η Σουάν ηταν εξαιρετική με 19 ενω πολυ καλή ήταν και η Έβανς με 17 ενω απο τον Παναθηναϊκό ξεχώιρισε μόνο η απίθανη Στεπανένκο με 34 πόντους.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Είμαστε χαρούμενοι που συνεχίζουμε το αήττητο σερί μας. Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα και νομίζω ότι ο ψυχισμός των κοριτσιών μέτρησε περισσότερο από το τακτικό κομμάτι, ενώ σίγουρα καθοριστικό σημείο ήταν η ανατροπή στο τρίτο σετ.
Βέβαια παρά τη σπουδαία νίκη το μυαλό μας είναι στην Ειρήνη (Τσομπανίδου) κι ευχόμαστε ο τραυματισμός της να μην είναι σοβαρός και να επιστρέψει γρήγορα κοντά μας. Το πρόγραμμα που ακολουθεί δεν μας επιτρέπει να σκεφτόμαστε πολύ αυτή τη νίκη καθώς σε δύο μέρες φεύγουμε για Σαντορίνη όπου έχουμε ένα ακόμη μεγάλο ματς»

Απόστολος Οικονόμου (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς και για τις δύο ομάδες που αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλλαν και το θέαμα που προσέφεραν και να ευχηθώ περαστικά στην Ειρήνη Τσομπανίδου. Κομβικό σημείο το τρίτο σετ κι όταν είσαι μπροστά στο σκορ με 20-24 πρέπει να το τελειώσεις... Αν το πέρναμε θα ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον Άρη, αλλά πιστεύω ότι αν ήμασταν πιο κυνικοί στα τελειώματα των σετ, ακόμη και στο τάι μπρέικ, θα ήμασταν εμείς οι νικητές».

Ο τιμ μάνατζερ του Άρη Γιάννης Γιαννάκης εμφανώς συγκινημένος έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Η σημερινή νίκη, όπως κάθε νίκη τέτοια μέρα, αφιερώνεται στον αδικοχαμένο προπονητή μας Γιώργο Περσιανλή, που σαν σήμερα πριν από 8 χρόνια έφυγε από κοντά μας...»

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Τερζή.

1ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 26-24

4ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 5-4, 10-8, 11-12, 15-12

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-22, 26-24, 19-25, 15-12) σε 126'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μερκάδο 30 (26/65 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουάν 19 (13/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ. - 53% άριστες), Έβανς 17 (17/55 επ., 64% υπ. - 36% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 32% υπ. -23% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου 1 (1 άσσος), Λάππα 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κρος 6 (6/15 επ.), Στεπανένκο 34 (28/57 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/29 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 65% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 11 (11/34 επ., 43% υπ. - 21% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 34% άριστες), Κωνσταντίνου 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 56% υπ. - 44% άριστες), Καραγκούνη 1 (1/1 επ.).