31-10-2021 21:42

Τρίτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό στη Βέροια με 3-0 κόντρα στον Φίλιππο

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ από τον Φίλιππο στη Βέροια αλλά με αποτελεσματικό σερβίς πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και μαζί το τρίτο τρίποντο χωρίς απώλειες που τον διατηρεί στην κορυφή της Volley League μαζί με τον Ολυμπιακό. Ο αγώνας καθυστέρησε να αρχίσει κατά 20 λεπτά λόγω έντασης με οπαδούς του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Μακροχωρίου και διαπραγματεύσεις με τους διαιτητές του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ ανώτερη στα δύο πρώτα σετ και επικράτησε άνετα. Στο 3ο σετ ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του, προηγήθηκε και 21-19 αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να ελέγξουν το σκορ, πέρασαν μπροστά στο 24-23, 25-24, ενώ ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Ανδρεόπουλου για το 25-26 και το λάθος του Κυρίδη μετά από λάθος υποδοχή σε σερβίς του Βαν ντε Ντρις που η μπάλα βρήκε το φιλέ και άλλαξε πορεία.

O Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και με αιχμή το σερβίς του Ράπτη κατάφερε να κάνει σερί 5-0 και να ξεφύγει στο σκορ 11-5. Το δεύτερο μεγάλο σερί και πάλι με το σερβίς του Ράπτη ήρθε στο 18-13 όπου οι πράσινοι έκαναν και πάλι σερί 5-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 23-13 και έκλεισαν το σετ με επίθεση του Βαν ντε Ντρις για το 25-15.
Στο 2ο σετ μετά το 5-5 ο Παναθηναϊκός είχε πάλι φανετή υπεροχή σε επίθεση και σερβίς και άνοιξε το σκορ σε 11-8 με τον Ράπτη και 15-11 με το λάθος του Ρουμελιωτάκη. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Πρωτοψάλτης ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και με δύο μπλοκ η διαφορά ανέβηκε στο 23-16. Το σετ έκλεισε 25-17 με το λάθος του Προύσαλη.

Με την βελτίωση της υποδοχής, την παρουσία του Κυρίδη και του Βαρβεσιώτη και τις επιπολαιότητες των πρασίνων ο Φίλιππος μπήκε στον αγώνα και στο 3ο σετ έκανε σερί 4-0 κατακτώντας προβάδισμα 7-5. Ο Τζιουμάκας έκανε το 16-15 αλλά με άσσο του Βαν ντε Ντρις, λάθος των γηπεδούχων και μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16. Ο Φίλιππος απάντησε και πάλι και με νέο σερί 3-0 από Σονάρι, Βαρβεσιώτη προσπέρασε 19-18 και αργότερα με 21-19 χάρις την επίθεση του Ρουμελιωτάκη.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρεις σερί πόντους από Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Μπάση για το 22-21. Το λάθος του Σονάρι έκανε το 24-23 για τον Παναθηναϊκό αλλά ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς (24-24). Ο Ανδρεόπουλος έφερε κι άλλο ματς μπολ (25-24), αλλά Στουντζίνσκι ισοφάρισε 25-25 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ανδρεόπουλου και λάθος του Κυρίδη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χάνος, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 15-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 25-27) σε 77' Α.Π.Σ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/16 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Κυρίδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (6/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες) / Μπουράκης (λ, 33% υπ. - 25% άριστες), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης, Αδάμ, Γιάγκος, Βαρβεσιώτης 2 (2/2 επ.), Σιούτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 3 άσσοι, 89% υπ. - 44% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 11% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (14/22 επ., 1 άσσος) / Γκαράς (λ, 100% υπ. - 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 55% άριστες).