09-05-2018 20:41

Το άξιζε και το πήρε αήττητος!

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή της Ελλάδας μετά το 2014, τερματίζοντας το σερί τρίων χρόνων του ΠΑΟΚ. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν 3-0 σετ τον δικέφαλο στο κατάμεστο "Μελίνα Μερκούρη" και με 3-0 νίκες στους τελικούς, κατέκτησε δίκαια το 28ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Αήττητοι με 30-0 ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα της Volley League "Πάμε Στοίχημα" οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ.

Άξιος φιναλίστ ο ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε ελπίδες για ανατροπή αλλά η υποδοχή του και τα ποσοστά στην επίθεση δεν ήταν ανταγωνιστικά κι έτσι μετά από τρεις συνεχόμενους τίτλους παρέδωσε τα σκύπτρα στον Ολυμπιακό. Η απονομή του κυπέλλου στους πρωταθλητές έγινε από τον πρόεδρο της ΕΣΑΠ Παντελή Ταρνατόρο στα χέρια του αρχηγού Κώστα Χριστοφιδέλη που κατέκτησε τον 10ο πρωτάθλημα καριέρας.

Mεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ οκτώ φορές. Ο ΠΑΟΚ με βασικούς ακραίους του Σαφράνοβιτς, Κουμεντάκη αλλά και τον Παπαδημητρίου να επιστρέφει βασικό λίμπερο κατάφερε να σταθεί καλά. Ο Ολυμπιακός με επίθεση Αλεξίεφ και άουτ Ουτσίκοφ προηγήθηκε 16-14, αλλά ο ΠΑΟΚ με εξαιρετικές άμυνες απάντησε .Τελευταία φορά πέρασε μπροστά ο ΠΑΟΚ με 21-20 από τον άσσο του Ουτσίκοφ, αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμένο σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου του ΠΑΟΚ και το μπλοκ του Ράουβερντινκ επίσης στον Ουτσίκοφ έκαναν το 22-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πάιπ του Κουμεντάκη αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρεις σερί κόντρα επιθέσεις (δύο από Ράουβερντινκ και μία από τον Οϊβάνεν) πήραν το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ από το 10-10 ο Ντανιέλε Ρίτσι επιστράτευσε τον Θανάση Τερζή αλλά και τον Γκιόν Μαρτίνεζ. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε σε επίθεση αλλά η υποδοχή του ήταν ευάλωτη στην ερυθρόλευκη πίεση. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-1 και 7-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με σέρβερ τον Σαφράνοβιτς ισοφάρισε 7-7. Ο Ολυμπιακός με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και σέρβερ τον Οϊβάνεν ξέφυγε 14-10 και 16-12, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με νέο σερί με Γκιον και Ουτσίκοφ μείωσε 16-15. O Oλυμπιακός με αποτελεσματικούς τους Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ ξέφυγε 19-16. Ο Σαφράνοβιτς επέστρεψε και ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Ουτσίκοφ και δύο λάθη Αλεξίεφ ισοφάρισε 19-19. To λάθος Τερζή-Τακουρίδη και η επίθεση του Αλεξίεφ έδωσαν προβάδισμα 21-19 στον Ολυμπιακό, ενώ το σετ τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη και την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έδωσε τα ρέστα του για να μπορέσει να κάνει την ανατροπή και μέχρι το 11-11 πίεζε τον Ολυμπιακό, αλλά το σερβίς του Οϊβάνεν που απέφερε δύο άσσους,  η κόντρα του Αλεξίεφ και το λάθος του Τακουρίδη έδωσε καθοριστικό σερί 4-0 και προβάδισμα 15-11. Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός κράτησε την πολύτιμη διαφορά και από επίθεση του Οϊβάνεν τελείωσε ο αγώνας και το πρωτάθλημα με 25-18.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20) σε  85'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 19 (15/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 13 (13/24 επ., 86% υπ. - 71% άριστες), Ραούβερντινκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 45% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (13/24 επ., 47% υπ. - 21% άριστες), Ουτσίκοφ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 1 (1/7 επ.), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 74% υπ. - 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/1 επ.).