04-04-2018 20:51

Έμεινε στη μέση η ανατροπή, απομακρύνεται η κούπα

Πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή ο Ολυμπιακός, αλλά ηττήθηκε με 3-2 από την Μπούρσα στο πλαίσιο του πρώτου τελικού του Τσάλεντζ Καπ γυναικών, που διεξήχθη στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό του Ρέντη.

Έτσι το έργο της ομάδας του Κοβάτσεβιτς γίνεται εξαιρετικά δύσκολο ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 11 Απριλίου. Για να πάρει το τρόπαιο χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 ή νίκη με 3-2 για να διεκδικήσει το… όνειρο στο χρυσό σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 9-3 μετά από λάθος της τουρκική ομάδας. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο 12-12 με άσσο της Λέις, ενώ με πόντους της Σαριόγλου και της Μπελιέν , η Μπούρσα πήρε τη πάνω χέρι. Αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και στο 15-17 στο σερβίς πήρε η Γιλντιρίμ και εκτόξευσε την ομάδα της.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό. Παρότι ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με 12-6, ροκάνισε τη διαφορά. Η αρχή έγινε τους δύο σερί άσσους από την Χίπε (13-16). Αργότερα, η Νιέμερ, που είχε ανεβάσει πολύ την απόδοσή της ισοφάρισε σε 21-21, επίσης με δύο άσσους. Τελικά την διαφορά την έκανε η Γιλντιρίμ που μετά από φάση διαρκείας επιχείρησε το πλασέ πάνω από το τριπλό μπλοκ του Ολυμπιακού (22-24). Η Πολ μείωσε αλλά η Ντιμίτροβα τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Διέλυσε την υποδοχή της Μπούρσα αρχικά με σερί 7-0 της Γιώτα (8-2), ενώ ακολούθησαν κι άλλες με εξαιρετικό σερβίς, ωστόσο η διαφορά πήρε τετρστιες διαστάσεις με την Νιέμερ να πηγαίνει στο σερβίς στο 16-6 και να φεύγει από τη γραμμή στο 24-6.

Εντυπωσιακή ανατροπή πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να χάνουν 8-14 με μπλοκ της Ντιμίτροβα πάνω στη Χίπε. Ωστόσο με τη Γιώτα στο σερβίς μείωσε στον πόντο (14-15). Η Πολ ισοφάρισε στο 16-16 και αμέσως η Χίπε με άσσο έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Η Μπούρσα έμεινε στο σετ μέχρι το 18-18. Ακολούθησε σερί 8-0 με την Λαμπρούση στο σερβίς για να δώσει το σετ της ισοφάρισης στις γηπεδούχους.

Στο τάι μπρέικ η Μπούρσα επέβαλε τον ρυθμό της, πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (5-9, 10-13). Ο Ολυμπιακός όμως πάλεψε με την Γιώτα στο σερβίς και την Πολ στην επίθεση και μείωσε σε 12-13. Η Χίπε δέχθηκε το μπλοκ και έχασε την ευκαιρία ισοφάρισης (12-14), αλλά πήρε τον επόμενο πόντο (13-14). Το παιχνίδι τελείωσε με την Γιλντιρίμ να δίνει τη νίκη στην Μπούρσα.

Διαιτητές: Κοβάτσεβιτς (Μαυροβούνιο), Γκέικς (Γερμανία)

1ο σετ: 8-3, 14-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-6, 25-7
4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-18
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Μπούρσα προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (17-25, 23-25, 25-07, 25-18, 15-13) σε 113'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ. - 29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Κωνσταντινίδου.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λέις 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 26% άριστες), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 26% άριστες), Μπέλιεν 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Κάραγκατς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Μπιτσένκο 1 (1/2 επ.), Άλμπαρακ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κανσού 1 (άσσος).