25-03-2018 00:58

F4 Νεανίδων: Repeat τίτλου για τον Άρη

Εκπληκτικός ο Άρης νίκησε με 3-1 σετ το Αιγάλεω στο κλειστό γυμναστήριο "Στ. Βενέτης", στο δεύτερο παιχνίδι και ουσιαστικό «τελικό» της διοργάνωσης, στην δεύτερης ημέρας της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας στην Ελλάδα στην κατηγορία των Νεανίδων.

Οι «κίτρινες» που έκαναν το repeat, επαιξε με μεγάλη συγκέντρωση, υπομονή, πείσμα, τρομερή αυτοπεποίθηση ενώ στα κρίσιμα σημεία τους ματς, μίλησαν οι προσωπικότητες της σπουδαίας Αλεξάκου και των Πηττα, Γουγούση, Μπάκα, Ζωίδου.

Από την άλλη το Αιγάλεω που προσπάθησε να του πάρει το στέμμα, είχε διάθεση και πίστη αλλά όταν η «μπάλα ζύγιζε ένα τόνο» από το άγχος δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά και έξυπνα το παιχνίδι ενώ εύκολα «λύγισε» στην πίεση του Άρη.

Στο πρώτο σετ οι δύο μονομάχοι ήταν κοντά το σκορ μέχρι το 18-17 αλλα οι περυσινοί πρωταθλητές με αιχμές τις Μπάκα, Αλεξάκου, έκαναν σερί 7-4 και πήραν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο το Αιγάλεω αντέδρασε, βελτιώθηκε σε υποδοχή και επίθεση και κατάφερε από το 16-16 με τις Παναγιωτίδου, Κάστανου, Κράνη, να ξεφύγει με 19-22 και να "κλειδώσει" την ισοφάριση με 22-25 από μπλοκ της Αρβανιτοπούλου.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ όπου το Αιγάλεω με άσο της Αρβανιτοπούλου ξέφυγε με 10-16 αλλα δεν αντεξε στην αντεπίθεση διαρκείας του Άρη και κυρίως το ξέσπασμα της Αλεξάκου που με σερί 10-2 , βοήθησε τους «κίτρινους» να κάνουν ανατροπή και να περάσουν μπροστά με 20-18 ενώ στη συνέχεια «καθάρισε» το σετ με 25-21 με Αλεξάκου-Γουγούση και πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-2.

Μάχη έγινε και στο τέταρτο σετ όπου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μεχρι το 18-18 αλλα ο Άρης με καλύτερη επίθεση, πανίσχυρο μπλοκ και πίεση στο σέρβις , κατάφερε να τρέξει νέο σερί 7-4 και να «κλειδώσει» το «χρυσό τρίποντο» με 25-21 με 3-1.

Στο τέλος οι νικητές πανηγύρισαν έξαλα με τους λιγοστους φιαλαθλους που βρέθηκαν στο Αιγαλεω .Ανεξάρτητα από την κατάληξη των δύο αναμετρήσεων της Κυριακής, ο Άρης θα τερματίσει πρώτος.

Απο το Αιγάλεω, Βλάχου, Κάστανου, Σολωμού, Αναστασιάδη, εκαναν ότι μπορούσαν  για την νίκη που δεν ηλθε τελικά.

Οι "κιτρινόμαυρες" και να ηττηθούν την Κυριακή από τον Ναύαρχο Βότση με καθαρό σκορ (3-0 ή 3-1) και το Αιγάλεω νικήσει το Μαρκόπουλο με 3-0 ή 3-1, ο Άρης υπερτερεί στην ισοβαθμία που θα έχει δημιουργηθεί με την ομάδα του Αιγάλεω.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-21)

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Μπάκα, Πήττα, Ζωΐδου, Αλεξάκου, Καθάριου, Γουγούση / Πετρινόλη (λ), Αβραμίδου (λ), Βανή, Νταντούλα, Λιούνη, Σιδοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνου.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Κράνη, Βλάχου, Σολωμού, Αρβανιτοπούλου, Κάστανου, Κουλοπούλου Κ. / Αναστασιάδη (λ), Κουλοπούλου Ε. (λ), Αρχιμανδρίτη, Παύλου, Χαριτωνίδη, Μάλτσιου, Κιριρίκου, Παναγιωτίδου.