18-02-2018 00:26

Ο Ολυμπιακός το αήττητο, ο Ηρακλής τον βαθμό

Το αήττητο του Ολυμπιακού απειλήθηκε από τον Ηρακλή, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν μετά από μεγάλη μάχη να νικήσουν με 3-2 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστική.

Από τους πιο ωραίους αγώνες έγιναν στη Μίκρα με τον Ηρακλή να παίζει στα ίσια τον Ολυμπιακό. Ο «γηραιός» έγινε η πρώτη ομάδα που υποχρέωσε τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη βαθμολογική απώλεια στερώντας του το δικαίωμα για την απόλυτη συγκομιδή των 66 βαθμών. Παρά την απώλεια όμως ο Ολυμπιακός μπορεί ακόμα να ισοφαρίσει το αήττητο ρεκόρ των 22 αγωνιστικών και να σπάσει το ρεκόρ των 63 πόντων που έχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2005-06.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Ηρακλή έκαναν οι Προύσαλης, Σμαραγδής, Εφραιμίδης και από τον Ολυμπιακό οι Οϊβάνε, Μπέμε.Από την αρχή φάνηκε πως ο Ολυμπιακός θα περάσει δύσκολα στη «θερμή» Μίκρα καθώς ο Ηρακλής δεν άφησε να πάει χαμένη ούτε μία φάση. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 11-11 αλλά το λάθος στην υποδοχή του Ηρακλή και ο πρώτος χρόνος του Πετρέα έδωσαν προβάδισμα +2 (13-11) στον Ολυμπιακό. Το +2 το κράτησε ο Ολυμπιακός μέχρι το 22-20 με την επίθεση του Αλεξίεφ. Με το μπλοκ του Οϊβάνεν στον Αρμενάκη, την επίθεση του Αλεξίεφ και το νέο μπλοκ του Πετρέα στον Αρμενάκη τελείωσε το 1ο σετ 25-20 για τον Ολυμπιακό.

Η ισοφάριση

Με τα σερβίς των Τζιουμάκα, Σαμαραγδή και πολύ πάθος ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Μετά από μεγάλες μάχες και ελάχιστα λάθη εκ μέρους του Ηρακλή η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 22-19 και με τον άσσο του Εφραιμίδη στον Ράουβερνινκ το σκορ έγινε 23-19 εν μέσω αποθέωσης. Ο Οϊβάνεν με επίθεση και ο Πετρέας με άσσο μείωσαν για τον Ολυμπιακός (23-21) αλλά η επίθεση του Τζιουμάκα και το μπλοκ του Σμαραγδή στον Ράουβερνινκ τελείωσαν το σετ 25-21 για τον Ηρακλή που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Η ανατροπή του Ηρακλή

Ο Ηρακλής μπήκε στη θέση του οδηγού και στο 3ο σετ με μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 3-1 χάρις τις επιθέσεις Αρμενάκη, Εφραιμίδη. Με τον άσσο του Σμαραγδή και την επίθεση του Εφραιμίδη ο Ηρακλής ξέφυγε 13-10 και κράτησε το +3 μέχρι το 19-16. Ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς και Οϊβάνεν και Μπέμε ισοφάρισαν 19-19. Ακολούθησαν μονομαχίες πόντο πόντο και ο Τζιουμάκας έκανε το 24-23 για τον Ηρακλή. Ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Σμαραγδής με πρώτο χρόνο έκανε το 25-24 και στην κόντρα επίθεση ο Τζιουμάκας έκανε το 26-24 για τον Ηρακλή και το 2-1 σετ.

Ανασύνταξη με Ρουμελιωτάκη

Εχοντας χάσει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα και μπροστά στον κίνδυνο να έχει και μεγαλύτερες απώλειες ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε. Με την είσοδο του Ρουμελιωτάκη στη θέση του Αλεξίεφ και την άνοδο του Ράουβερνινκ ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 και 8-3, ενώ με δύο μπλοκ του Μπέμε συντήρησε τη διαφορά του +5 (15-10), ενώ αργότερα και με την είσοδο του Ζουπάνη Ολυμπιακός ξέφυγε κι άλλο στο σκορ και με 25-18 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Τέσσερα λάθη στο 8-8

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με την επίθεση του Ράουβερνινκ ο Ολυμπιακός έστειλε το ματς στο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φέργκιουσον ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς. Ακολούθησε λάθος του Εφραιμίδη στην επίθεση και άλλα δύο λάθη του Φέργκιουσον δίνοντας τροφή για το σερί του Ολυμπιακού που ανέβηκε στο 4-0 και το 12-8. Ο Ηρακλής ακολούθησε αλλά Ράουβερντινκ και Μπέμε τελείωσαν τον αγώνα με 15-10 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Δεληκωστίδης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 26-24
4ο σετ: 3-8, 11-16, 15-21, 18-25
5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-8, 10-15

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15) σε 129'

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλος 1 (1/1 επ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ, 3 άσσοι, 49% υπ -31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 48% υπ -30% άριστες), Σμαραγδής 15 (8/13 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ -50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ -29% άριστες), Ραουβέρντινκ 15 (15/26 επ, 56% υπ -37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -47% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ, 54% υπ - 50% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/5 επ), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (μπλοκ)