10-02-2018 22:38

Τρίποντο 8άδας με Χαντ

Η Κηφισιά πήρε πολύτιμο τρίποντο που την εδραιώνει στην 8άδα τη Volley League «Πάμε Στοίχημα». Μετά από εξαντλητική μάχη νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ και με την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 24 βαθμούς.
Ο Εθνικός γνώρισε την 11η ήττα και έμεινε καθηλωμένος στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας. Χωρίς αντίπαλο έπαιζε ο Τέιλορ Χαντ ενώ από τον Εθνικό ο Παγιάν ήταν πρώτος σκόρερ αλλά και μοιραίος στο φινάλε των δύο τελευταίων σετ.

Το πρώτο σετ κρίθηκε από το σερβίς του Παπαγγελόπουλου που έκανε τη μεγάλη ανατροπή με συνολικό σερί 6-0. Ο Εθνικός μετά από φάση διαρκείας κέρδισαν μπλοκ άουτ με τον Βελίσκοβιτς και πήραν προβάδισμα 11-9. Οι ακρίτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 19-18 αλλά ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς (19-19), ο Κασαμπαλής έκανε λάθος και ο Παπαγγελόπουλος με το σερβίς του έδωσε «πέναλτι» στους συμπαίκτες του που έκαναν το 24-19 με συνολικό σερί 6-0. Ο Σόουζα έκανε το 25-22 και το 1ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με επίθεση του Ριζόπουλου προηγήθηκαν 8-5. Η υπεροχή του Εθνικού συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στο +7 για τον Εθνικό 16-9 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του σετ όμως τα λάθη στο σερβίς τους «πλήγωσαν» με αποτέλεσμα ο Εθνικός να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χέπμπορν έφεραν την ομάδα των βορείων προαστίων στο -6 (19-13). Η ομάδα του Έβρου κατέκτησε το σετ με 25-17.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά στην αρχή του τρίτου σετ. Με τον Χαντ από τη θέση του σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 4-1 για τους γηπεδούχους. Ο Εθνικός απάντησε άμεσα, με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά 8-6 και κράτησε το +2 μέχρι το 16-14. Η Κηφισιά με σερί 3-0 πήρε ξανά το προβάδισμα 17-16 «ξεσηκώνοντας» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με άσο του Ριζόπουλου μπήκαν σε «θέση οδηγού» 19-18. Δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν ήταν βάλσαμο για την Κηφισιά που προηγήθηκε 23-21 και ο Σοάρες με τον Σονάρι τελείωσαν το σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 7-5. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ισχυρό μπλοκ έτρεξε σερί τριών πόντων και πέρασε μπροστά με 8-7. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και η Κηφισιά με τον Χάντ έκανε το 16-15. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 19-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παγιάν, όμως με τρεις συνεχόμενους πόντους η Κηφισιά έφτασε στο 21-19. Ο Εθνικός με άσο του Παγιάν ισοφάρισε 21-21. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Χαντ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο «έσβησε» ο Εθνικός μετά από φιλέ του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και τελικά έφτασαν στη νίκη με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Παγιάν.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Μουλά Ειρήνη

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 26-24

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 17-25, 25-22, 26-24) σε 112΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χαντ 28 (24/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/22 επ, 54% υπ-32% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (8/12 επ, 55% υπ – 34% άριστες), Σονάρι 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 54% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/3 επ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 20 (18/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/19 επ, 45% υπ -18 % άριστες), Μεχία 10 (6/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 12 (8/10 επ, 3 άσσοι , 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ, 53% υπ -37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ -39% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.