04-02-2018 18:40

Ανατροπή με σούπερ Χαντ για την Κηφισιά

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο ντέρμπι του κέντρου που έγινε στο Μετς παράλληλα με το συλλαλητήριο για την Μακεδονία.
Οι πράσινοι πάλεψαν για το τρίποντο αλλά χωρίς τον Ερικ Μπατατζίμ που έπαθε διάστρεμα ενώ η Κηφισιά με τους Χαντ, Σοόρες και Βότσικ κατάφερε να ισοφαρίσει και με εντυπωσιακό μπλοκ στο 5ο σετ πήρε τη νίκη. Σοβαρό πρόβλημα και για την Κηφισιά καθώς ο Εφραιμίδης είχε μπαταρισμένο τον ώμο του. Η Κηφισιά πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκε στους 21 και ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 10 αλλά -5 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Παναθηναϊκός και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν με το σερβίς τους. και με σερί 4-0 προηγήθηκαν 10-6. Ο Γιονάτας με άσο έδωσε «αέρα» 6 πόντων στον Παναθηναϊκό 14-8. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 20-15, αλλά δύο συνεχόμενα λάθη της Κηφισιάς διαμόρφωσαν το 22-15 για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε και με «αιχμή του δόρατος» τον Χαντ μείωσε 23-18, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατέκτησε το σετ με 25-19.

Η αρχή του δεύτερου σετ ήταν όμοια με αυτή του πρώτου καθώς Παναθηναϊκός και Κηφισιά ήταν μαζί μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο δύο πόντοι από τους Παπαγγελόπουλο και Ντε Σόουζα έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 8-6. Με την επιστροφή από το τεχνικό τάιμ άουτ ο Βόιτσικ με άσο και ο Ντε Σόουζα με μπλοκ διαμόρφωσαν το 10-6 για την Κηφισιά. Ο Πολωνός της Κηφισιάς που έκανε ντεμπούτο συνέχισε να χαλάει την «πράσινη» υποδοχή και η Κηφισιά προηγήθηκε με 12-6. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει σε νταμπλ σκορ (18-9) και πήρε άνετα το σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 8-2 και στη συνέχεια 10-3. Η υποδοχή της Κηφισιάς συνέχισε να δέχεται πίεση. Ο Ανδρεόπουλος με άσο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στον Παναθηναϊκό 13-5. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Χέπμπορν και άουτ του Γιονάτας μείωσαν 14-9. Οι γηπεδούχοι μετά από άουτ επίθεση του Βόιτσικ και φιλέ του Παπαγγελόπουλου πήραν σαφές προβάδισμα 21-11. Ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-17.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το τέταρτο σετ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Μπλοκ του Μπέλου πάνω στο Βόϊτσικ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό 10-8. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ και άσο του Βόίτσικ έφερε το σετ στα ίσα 11-11. Με τον Σοάρες και τον Χαντ διατήρησε το +2 μέχρι το 24-22. Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε με εύστοχες επιθέσεις από τον Γιονάτας ο οποίος μάλιστα μείωσε 24-23. Το πλασέ του Ανδρεόπουλου μετά από φάση διαρκείας έκανε το 24-24. Ο Γιονάτας έχασε το σερβίς (24-25) και ο Βότσικ μπλοκαρίστηκε σε κόντρα επίθεση από το μπλοκ των Πανταλέοντα, Μπέλου. Ο Παπαγγελόπουλος έδωσε πάλι το προβάδισμα με 26-25, ο Γιονάτας ισοφάρισε και η Κηφισιά πήρε το καθοριστικό σετ με επιθέσεις από τον Χάντο και τον Σονάρι (πρώτο χρόνο) κάνοντας το 28-26 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Βόϊτσικ και Παπαγγελόπουλο και άσο του Χαντ έβαλαν την Κηφισιά σε θέση «οδηγού» 5-2. Η διαφορά πήγε στο +4 για την ομάδα των βορείων προαστίων 6-2 μετά από άουτ επίθεση του Γιονάτας. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επίθεση του Τζόνσον μείωσαν 6-4. Οι δύο ομάδες αλλάξανε πλευρές με την ομάδα των βορείων προαστίων μπροστά στο σκορ 5-8. Μπλοκ από τους Χεπμπρον και Χαντ πάνω στον Γιονάτας διαμόρφωσε το 10-6 για την Κηφισιά η οποία πήρε σαφές προβάδισμα νίκης. Το μπλοκ της Κηφισιάς συνέχισε να είναι ισχυρό και η διαφορά πήγε στο +7 (13-6). Η Κηφισιά με κατέκτησε το τάι μπρέικ με 15-8.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μουλά

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-15, 25-19
2ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 14-25
3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-11, 25-17
4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 26-28
5ο σετ: 2-5, 6-10, 6-12, 8-15

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιά προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 14-25, 25-17, 26-28, 8-15) σε 116΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ): Σιλμπερνάγκελ 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Γιονάτας 22 (21/40 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 43% άριστες), Μπέλος 14 (11/24 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ -25% άριστες), Πανταλέων 9 (4/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ – 50% άριστες), Τζόνσον 3 (3/9 επ), Ρουσσόπουλος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 27 (23/44 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 14 (12/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ), Βόιτσικ 9 (4/13 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 74% υπ -46% άριστες), Σονάρι 8 (4/9 επ, 4 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 72% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ).