03-01-2018 22:45

Σημαντικό τρίποντο του Ηρακλή Χαλκίδας με Τάπια

Με πρωταγωνιστές τον Ερικ Τάπια που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη με 16, ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε νικηφόρα από το Αιγίνιο στην πρώτη αναμέτρηση με τη Νίκη για την Volley League Πάμε Στοίχημα.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση σημείωσε την 7η νίκη του και την τρίτη εκτός έδρας που την ανέβασε στους 21 βαθμούς και σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νίκη Αιγινίου μετά από τέσσερις νίκες γνώρισε την πρώτη ήττα. Η τελευταία φορά που είχε ηττηθεί ήταν 25 Νοεμβρίου. Κορυφαίοι της Νίκης ήταν οι Μαυροβουνιώτης, Ντίνας ενώ έκανε ντεμπούτο ως βασικός ο Λουκούμι.

Αγωνιστικά το ματς ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10 του 1ου σετ. Δύο επιθέσεις του Τάπια και μία του Χαραλαμπίδη έκαναν το 13-10 για τον Ηρακλή που μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε 24-21 με τον Μακ Γουίλιαμ.

Ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς, ο Γκελίνσκι και ο Μακ Γουίλιαμ έκαναν δύο λάθη και η Νίκη ισοφάρισε 24-24. Το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και η επίθεση του Τάπια έκαναν το 26-24 για τον Ηρακλή που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Με τον Μήλη διαγώνιο και τον Ροντρίγκεζ να τελειώνει δύο δύσκολες φάσεις η Νίκη προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ και μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά. Δύο φορές πάντως ο Ηρακλής ισοφάρισε 12-12 με τον Χαραλαμπίδη και 16-16 με τον Τσολάκο αλλά το μπλοκ του Ντίνα και οι επιθέσεις του Μήλη έφεραν σερί 4-0 και το σκορ έγινε 21-17 για τη Νίκη που πήρε το σετ 25-20 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα υπόλοιπα σετ. Ο Μαυροβουνιώτης με τον Ντίνα έκαναν το 4-1 αλλά ο Ηρακλής με τον εξαιρετικό Χαραλαμπίδη πέρασε μπροστά 11-10. Η Νίκη ισοφάρισε με τον Μαροβουνιώτη 17-17, αλά ο Τάπια έδωσε λύσεις σε δύο επιθέσεις και ο Χαραλαμπίδης ανέβασε τη διαφορά στο +3 (21-18). Η απάντηση ήρθε από τους Στρούγκαρ, Ροντρίγκεζ με που με σερί 3-0 έβαλαν πάλι μπροστά τη Νίκη με 23-22. Ο Στρούγκαρ έχασε όμως το σερβίς (23-23) και ο Μακ Γουίλιαμ με τον Τσολάκο έκαναν το 25-23 και έδωσαν προβάδσισμα 2-1 σετ.

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικούς τους Τσολάκο, Τάπια ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-4 στο 4ο σετ και έδειξε αποφασισμένος για το τρίποντο. Η Νίκη δεν το έβαλε κάτω και με τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα να μην κόβονται ισοφάρισε 17-17 και πήρε και προβάδισαμα 21-20.

Ο Τάπια ισοφάρισε 21-21 και με λάθος του Λουκούμι και πόντο του Τσολάκου ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-21. Ο Τάπια έφερε το πρώτο ματς μπολ αλλά ο Μαυροβουνώτης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Η Νίκη δε μπόρεσε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ καθώς ο Τάπια με επίθεση και ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ τελείωσαν τον συγκλονιστικό αγώνα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 24-26
2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-15, 18-21, 23-25
4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 24-26

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-20, 23-25, 24-26) σε 117'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/33 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 50% άριστες), Ντίνας 14 (8/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 10 (10/27 επ.) / Ράκοβιτς (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Παπαλεξίου, Στρούγκαρ 1 (1/7 επ.), Ρεμπούτζιας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (21/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 29% άριστες), Κολτσιάκης 4 (4/15 επ., 74% υπ. - 21% άριστες), Τσολάκος 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Αδάμ.