25-11-2017 22:20

Ανατροπή με 33άρη Χαντ για την Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς παρότι έχανε 2-0 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ. Αντίθετα, η ομάδα του Έβρου για τρίτη φορά σε πέντε αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος γνωρίζει την ήττα με 3-2 σετ.
Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Τέιλορ Χάντ ο οποίος σημείωσε 33 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς. Εκτός απόστολής του Εθνικού ήταν ο Μιλστέιν και βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Βλαχόπουλος. Το βάρος της επίθεσης σήκωσε ο Ρίσιτς ο οποίος μαζί με τον Βελίτσκοβιτς πίεσαν και στο σερβίς. Η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή της μετά το 3ο σετ και πέρασε στην αντεπίθεση κατακτώντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη που την διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Εθνικός στο 1ο σετ με σερί 3-0 ξέφυγε 8-5, ενώ και στη συνέχεια με τους Χατζόπουλο, Βελίτσκοβιτς να είναι ορεξάτοι ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (17-12). Η Κηφισιά με τον Χάντ μείωσε σε 17-15, όμως, ο Εθνικός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στο 25-21.

Με τον Βλαχόπουλο στο σερβίς να κάνει εντυπωσιακό σερί ο Εθνικός προηγήθηκε 8-1 στο 2ο σετ. Η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά σταδιακά μέχρι το 21-20, αλλά ο Ρίστιτς και ο Χαραλαμπίδης κράτησαν τον Εθνικό μπροστά και στο 23-22 ο Ρίστιτς με επίθεση έκανε το 24-22 και ο Χατζόπουλος με μπλοκ το 25-22 και το 2-0 σετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να μπαίνει πιο αποφασιστικά στο 3ο σετ με προβάδισμα 6-3, ενώ με σερί 4-0 με επιθέσεις Χαντ, Εφραιμίδη ξέφυγε 15-8 και αργότερα με 18-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Στο 4ο σετ με τους Χαντ, Σονάρι να ανεβάζουν κι άλλο τους ρυθμούς η Κηφισιά προηγήθηκε 5-3 ενώ με σερί 5-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9. Οι Χριστόφας, Καβαρατζής μείωσαν 16-12 αλλά η Κηφισιά με νέο εντυπωσιακό σερί 7-0 έκανε το 23-22 και από εκεί και πέρα πήρε εύκολα το σετ 25-15.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5. Ο Χριστόφας έχασε το σερβίς, ο Νικολάκης πήγε στο σερβίς για την Κηφισιά και με σερί 4-0 η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε το 9-5. Μέχρι το τέλος ο Εθνικός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς η Κηφισιά με τον Χαντ κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος 15-12.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Ιωαννίδης