25-11-2017 20:58

Κυρίαρχος στο Παλατάκι ο Ολυμπιακός

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Oι «ερυθρόλευκοι» με καλό σέρβις, εντυπωσιακό μπλοκ και εξαιρετική επίθεση, κυριάρχησαν στα τρία από τα τέσσερα σετ και κατόρθωσαν να πάρουν το σπουδαίο τρίποντο, απέναντι σ΄ένα ΠΑΟΚ που είχε πάθος, πάλεψε αλλά λύγισε από τα αγωνιστικά προβλήματα που είχε κυρίως στην υποδοχή.

Κορυφαίοι απο τους νικητές οι Οιβάνεν με 16, Αλεξίεφ με 15, Ράουβερντικ με 13, Μπέμε με 10  και ο Πετρέας από το  σέρβις ενω απο τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Σαφράνοβιτς με 15 και Πελεκούδας με 13.

Με φόρα και την ώθηση των οπαδών του, ξεκίνησε το πρωτο σετ ο ΠΑΟΚ και από το σερβις του Σαφράνοβιτς πηρε προβάδισμα στο σκορ με 5-2, 9-6. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τις εντυπωσιακές επιθέσεις του Αλεξίεφ κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε 13-12 και να ισοφαρίσει σε 13-13.

Με τον Σαφράνοβιτς πρωταγωνιστή, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-14 αλλα ένα ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» με τον Πετρέα να βρίσκει ρυθμό στο σέρβις και τους Οϊβάνεν, Μπέμε και άουτ επίθεση του Γκόμεζ, πήρε πρώτη φορά προβάδισμα με 16-17, εξέλιξη που υποχρέωσε τον Ρίτσι σε τάιμ άουτ. Η συνέχεια ανήκε στους Πειραιώτες που πίεσαν στο σέρβις και με τους Οιβάνεν, Αλεξίεφ, και ανάποδο  πλασέ του Πετρέα, κατάφερε να ξεφύγει με 19-22, και 20-24 με τον Αλεξίεφ ενώ ο Βούλγαρος με φοβερό μπλοκ άουτ ήταν εκείνος που έγραψε το 21-25 και έδωσε το προβάδισμα με 0-1 στον Ολυμπιακό.

Μεγάλη μάχη είχαμε στο δεύτερο σετ. Με ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ και ρυθμό στο σερβις, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε πολύ καλά το σετ και πήρε προβάδισμα στο σετ με 5-7 και 6-8 από τους Ράουβερντικ και Αλεξίεφ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 5-3 ισοφάρισε σε 11-11 από άουτ επίθεση του Οϊβάνεν ενώ στη συνέχεια είχαμε ρεσιτάλ από τους δύο κεντρικούς Πελεκούδα και Τακουρίδη.

Με πρώτο χρόνο ο Πελεκούδας έδωσε προβάδισμα με 12-11 ενώ ο δεύτερος με πίεση από το σέρβις έδωσε την δυνατότητα στους περυσινούς πρωταθλητές να ξεφύγουν με 14-11.  Μάλιστα ο δικέφαλος κατόρθωσε να αυξήσει την διαφορά στο +4 (17-13) από καρφί άουτ του Ράουβερντικ . Ο ολυμπιακός μείωσε σε 18-15 με Πετρέα και Ράουβερντικ αλλα ο Γκόμεζ που είχε 1/10 προσπάθειες, βρήκε στόχο και διατήρησε τον ΠΑΟΚ στο 19-15.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με καλύτερα τελειώματα από τους Οϊβάνεν, Αλεξιεφ, Πετρέα κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο με 21-20. Ο ΠΑΟΚ με λύσεις στην επίθεση από τον Γκιον και καθοριστικούς πρώτους χρόνους οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 24-20 ενώ ο Βέλγος πασαδόρος Βαλκιερς με καρφί, διαμόρφωσε το τελικό 25-20 και έφερε μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του δικεφάλου , το ματς στα ίσα.

Μονόλογος του Ολυμπιακού ήταν το τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μεταμορφωμένοι και πολύ πεισματωμένοι, με μεγάλη πίεση στο σέρβις, εξαιρετικό μπλοκ και πολύ αποτελεσματική επίθεση, πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα με 2-8, 8-13, 9-16 με τον Οϊβάνεν.  Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που εκτόξευσε την διαφορά στο 10-21 και υποχρέωσε τον προπονητή του ΠΑΟΚ , Ντανιέλε Ρίτσι να ξεκινήσει τις αλλαγές και να ξεκουράζει τους βασικούς παίκτες για το τέταρτο σετ. Οι υπόλοιποι πόντοι ήταν διαδικαστικοί με τον Πετρέα να κάνει ότι θέλει στο φιλέ και τους παίκτες του Μουνιοθ να κατακτούν το σετ εύκολα με 14-25 ύστερα από σέρβις του κακού Γκόμεζ πάνω στο φιλέ και να κάνουν το 1-2.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και το τέταρτο σετ, όπου με όπλο το σέρβις υποχρέωσε σε κακή υποδοχή τον ΠΑΟΚ και ξέφυγε με +6 (5-11) από Αλεξίεφ και Ραουβερντικ. Με σερί 5-1 ο δικέφαλος αντέδρασε και μείωσε με τον Γκόμεζ και άουτ επίθεση ο Οϊβάνεν σε 10-12.  Ο δικέφαλος στη συνέχεια κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ μέχρι το 12-14 αλλα τα λαθη των παικτών Ρίτσι έδωσαν το δικαίωμα στους Πειραιώτες να ξεφύγουν με 13-18 από λάθος του πασαδόρου Τερζή.

Από το σέρβις του Πετρέα και μπλοκ των «ερυθρόλευκων» πάνω στον Σαφράνοβιτς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 15-20. Η είσοδος του Παντακίδη και το καλό σέρβις του αρχηγού του δικεφάλου βοήθησαν τον περυσινό πρωταθλητή να πάρει αγωνιστική ανάσα και να μειώσει σε 19-21.

Πολύ ψύχραιμοι οι «ερυθρόλευκοι» σε εκείνο το σημείο με αιχμή τον Φιλανδό διαγώνιο Οϊβάνεν ξέφυγε με 20-22, ο Γκόμεζ έκανε φιλέ για το 20-23 ενώ φοβερό μπλοκ από τους «δίδυμους πύργους» Αλεξίεφ και Μπέμε σταμάτησαν εντυπωσιακά τον Σαφράνοβιτς και έκαναν το 20-24. Την υπογραφή του στον επίλογο του ματς έβαλε ο Οϊβάνεν ο οποίος με μπλοκ άουτ έγραψε το τελικό 21-25 και «κλείδωσε» το τρίποντο με 1-3.

Διαιτητές: Θεμελής – Γεωργιάδης