20-10-2021 21:59

Απόδραση του Άρη απο τη Λαμία με Δρακουλίδου και Μερκάδο

Ο Άρης συνέχισε το αήττητο σερί επικρατώντας με 3-0 της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο, πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ. Η Λαμία ήταν εξαιρετική στα δύο πρώτα σετ, είχε συνεχώς το προβάδισμα, αλλά στους τελευταίους κρίσιμους πόντους έκανε μαζεμένα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο έμπειρος και ψύχραιμος Άρης, τα οποία κατέκτησε οριακά. Τέλος στο τρίτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε ευκολότερα.

Στο πρώτο σετ η Λαμία ξέφυγε με 12-9 συντήρησε τη διαφορά (2-3 πόντων) μέχρι το 22-19 όπου ο Άρης ισοφάρισε σε 22-22 με την Μερκάδο. Η Λαμία έφτασε σε σετ μπολ με 24-23, όμως η Ρόμπλες δέχθηκε μπλοκ από την Κιοτσιούκη και στην κόντρα μπάλα, ο Άρης προσπέρασε με 24-25 με την Εβανς. Το θρίλερ είχε συνέχεια, η Λαμία ισοφάρισε σε 25-25 με την Περέιρα, η εκπληκτική Δρακουλίδου έκανε το 25-26, και πήρε το σετ με 25-27 με άουτ της Περέιρα.

Στο 2ο σετ η Λαμία ξέφυγε νωρίς με 7-3, αλλά έχασε τη διαφορά (11-12) και παρόλο που προηγήθηκε ξανά με 18-15 και 20-16 ο Άρης με πίεση στο σερβίς ισοφάρισε 20-20 (άσσος Δρακουλίδου) και  στο 24-24 δύο επιθέσεις της Κιουτσιούκη και της Σουάν έκαναν το 0-2...

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης κυριάρχησε εύκολα και έφτασε στο τελικό 0-3, όντας πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς την παραμικρή απώλεια σετ στην Α1 γυναικών. Κορυφαίες του Άρη η σπουδαία πασερ Δρακουλίδου, η καθοριστική Μερκάδο με 17 ενω βοήθησαν και οι αλλες δύο ξένες Σουάν με 14 και Έβανς με 11. Απο τη Λαμία ξεχώρισε η Κουβανέζα Ρόμπλες με 15.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013):
«Ένα παιχνίδι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τίποτα. Θεωρώ πως με βάση την εικόνα μας, το σκορ μας αδικεί, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Θα μπορούσαμε να τα είχαμε πάρει και η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε πιο σκληροί στα κρίσιμα που θα μας δώσει βαθμούς για τη συνέχεια».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Α.Σ. Άρης): «Αυτό που κρατάμε τη καθαρή νίκη. Δεν κάναμε τόσο καλή εμφάνιση σήμερα. Μας πίεσε αρκετά η Λαμία, κάναμε πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ αλλά δεν μας στοίχισαν. Το σημαντικό είναι ότι συνεχίσαμε με νίκη και χωρίς απώλεια σετ».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μαυράκης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Τσάβου.
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-27
2ο σετ: 8-3, 16-15, 20-21, 24-26
3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμία 2013 προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (25-27, 24-26, 17-25) σε 76'

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 2 (2/4 επ.), Δάρδα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Περέιρα 11 (11/21 επ.), Νούσια 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 47% άριστες), Αραούχο 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Ρόμπλες 15 (15/28 επ. 41% υπ. - 18% άριστες) / Μπούκουρα (λ, 32% υπ. - 05% άριστες), Κοντονάσιου, Κούμπουρα 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Γιαννέλου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 17 (14/27 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (2/2 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Σουάν 14 (11/20 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 15% άριστες), Έβανς 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 11% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Τάνη 1 (1 άσσος), Λάππα.