03-04-2021 21:38

Στην εξάδα του κυπέλλου μέσω Νέας Ερυθραίας ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του επί των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας και έκλεισε θέση για τη Β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών. Οι «πράσινες» επικράτησαν στο δεύτερο παιχνίδι της Α' φάσης με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με το 3-0 σετ του πρώτου αγώνα, πήραν το εισιτήριο για τις έξι καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Με κορυφαίες τις Εύα Χαντάβα, Ρέιτσελ Σάντσες ο Παναθηναϊκός έφθασε στη κατάκτηση των δύο πρώτων σετ που του έδωσαν και τη πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, με τον Απόστολο Οικονόμου στη συνέχεια να έχει ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής.

Χαρακτηριστικό ηταν οτι στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν 8-16,9-19, 13-22 και οι Αμαζόνες με ενα σερί 5-1 μάζεψαν την διαφορά σε 18-23 αλλά ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε 18-25. Στο δεύτερο πάλι είχαμε το ίδιο σενάριο με τις "πράσινες" να πιέζουν τρομερά στο σερβίς και να  κάνουν το αρχικό 9-11 σε 13-20, 16-21 και 20-25 με την Τσιτσιγιάννη.

Οι Αμαζόνες στο τρίτο σετ ανέβασαν την απόδοσή τους, με την εκπληκτική  Κατερίνα Μαστοράκη να κάνει μεγάλη ζημιά από το σερβίς και το μπλοκ, με αποτέλεσμα να μειώσει η ομάδα της Νέας Ερυθραίας σε 2-1 σετ. Η έμπειρη κεντρική τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους με 6 άσσους και 5 μπλοκ οδηγόντας τις Αμαζόνες στο εντυπωσιακό 25-15. Να σημειωθεί  ότι ο προπονητής των γηπεδούχων, Στέλιος Ατσιδαύτης, χρησιμοποίησε την 15 χρόνη Κορρέ για δύο σετ ως διαγώνια.

Στο τέταρτο σετ και παλι η ομάδα του Οικονόμου, αντέδρασε, κυριάρχησε στο μπλοκ, δυσκόλεψε και πάλι το σερβίς και ξέφυγε με μεγάλη διαφορά, 8-18,11-23 και 13-25, σφραγίζοντας το τελικό 1-3.

Από τις νικήτριες, η Εύα Χαντάβα είχε 19 πόντους, η Ρουμάνα Χουντέκοβα 11 και η Ρέιτσελ Σάντσες 9 με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/10 τελειωμένες). Απο τις Αμαζόνες βοήθησανν επίσης κατα διαστήματα Γκρέκα και Βαρουδάκη με 9 πόντους εκατέρωθεν.

Διαιτητές: Μενεσλής, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Χίλιου.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 1 (1/3 επ.), Χρυσομάλλη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 27% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 19 (8/10 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκρέκα 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 13% άριστες), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 25% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 50% υπ. - 19% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου, Κωτσιάκη 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 5 (4/11 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (9/31 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. - 41% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/35 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 11% άριστες), Σάντσες 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Τζαφέρη (λ), Βαλληνδρά, Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιανναρά, Μεταξά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Χάσαμε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και παρουσιαστήκαμε πολύ αγχωμένοι με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη και να δώσουμε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να τα κατακτήσει. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε ένα σετ. Όταν η ομάδα μας αντιμετωπίζει ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός έχουμε την απαίτηση να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί και αυτό σημαίνει ότι οι Αμαζόνες έχουν μεγαλώσει και πρέπει να δώσουν βάρος σε αυτόν τον τομέα στο μέλλον».

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Και στα δύο ματς ήμασταν σοβαροί. Ήμασταν καλύτερη ομάδα  στους αγώνες με τις Αμαζόνες και φάνηκε. Θέλαμε να δείξουμε την ποιότητά μας στα δύο πρώτα σετ για να τελειώσουμε γρήγορα την πρόκριση. Από εκεί και πέρα βρήκα ευκαιρία στο τρίτο σετ να αγωνιστούν και να βρουν αγωνιστικό ρυθμό οι άλλες κοπέλες.  Επίσης μου άρεσε πάλι στο τέταρτο σετ που βγάλαμε γρήγορη αντίδραση σαν ομάδα και το πήραμε».