08-03-2020 00:15

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σοκ με Ζακχαίου με... ανατροπές επί της Θήρας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που δικαιολόγησε τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός παρόλο που εχθές έχασε την Κατερίνα Ζακχαίου, ξεπέρασε το σοκ και επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας που πλήρωσε τις μεγάλες ανατροπές που δέχθηκε στα δύο πρώτα σετ.
Η Κύπρια κεντρική των «ερυθρολεύκων» υπέστη κάταγμα μικρού δαχτύλου στο αριστερό χέρι στην τελευταία προπόνηση της Παρασκευής και το πρωί του Σαββάτου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση αποκατάστασης, ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν είχε στη διάθεσή του και τη Σία Τοτσίδου. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα για 19ο συνεχόμενο παιχνίδι και με 54 βαθμούς βρίσκεται στο +5 από τον σημερινό του αντίπαλο, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου

Στο πρώτο σετ ο Α.Ο. Θήρας προηγήθηκε με 9-11 και 11-19, όμως τα σερβίς της Άνας Ζιβογίνοβιτς έφεραν το ματς στους δύο πόντους (19-17). Η Τζίνα Λαμπρούση με δύο συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσια (22-22), ο Α.Ο.Θ. προσπέρασε πάλι 22-23, στην επόμενη φάση η Μεντάρο σε κόντρα κάρφωσε άουτ (23-23) για να ακολουθήσει άσσος της Λαμπρούση και λάθος της Μεντάρο για το 25-23.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με το 9-13 τηςΣαντορίνης να γίνεται 16-13 και με επιμέρους σκορ 16-4 έγινε το 2-0 σετ με 25-16. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 2-1 σετ με 21-25. Το τέταρτο σετ άνηκε από την αρχή ως το τέλος στον Ολυμπιακό, ο Α.Ο. Θήρας δεν μπόρεσε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και οι «ερυθρόλευκες» τελείωσαν το παιχνίδι με 25-16.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Τάλαρου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-16, 21-25, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Ζιβογίνοβιτς 9 (6/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 19% άριστες), Χουντ 19 (15/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 0% άριστες), Λαμπρούση 12 (6/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 19 (19/48 επ.) / Κονόμι (λ, 91% υπ. - 73% άριστες), Κακουράτου (λ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (13/33 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Μερτέκη 13 (10/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Καραφουλίδου 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κούση, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ.).

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): «Το σημερινό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες δεν ήταν τόσο… επιθετικό, αλλά στα υπόλοιπα στοιχεία, το σερβίς, το μπλοκ και στην άμυνα ήταν πολύ καλό. Είμαι ικανοποιημένος γιατί συνεχίσαμε την καλή παρουσία που έχουμε στο δεύτερο μισό της σεζόν. Με αυτή τη νίκη έχουμε ασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Έχουμε δυο δύσκολα εκτός έδρας ματς με τον Άρη και τη Θέτιδα Βούλας, αλλά είναι στο χέρι μας να τελειώσουμε καλά. Παράλληλα προετοιμαζόμαστε για τα ευρωπαϊκά ματς με τη Μπεζιέ, ενώ έχουμε στο μυαλό μας και τους αγώνες του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας».
Η Τζίνα Λαμπρούση ανέφερε: «Σήμερα ξεπεράσαμε και το σοκ του τραυματισμού της Κατερίνας (σ. Ζακχαίου) το οποίο ήταν πάρα πολύ πρόσφατο, αφού συνέβη χθες και σήμερα μάθαμε ότι μπήκε στο χειρουργείο. Εννοείται ότι αφιερώνουμε τη νίκη και στη Σία (σ. Τοτσίδου) και στη «Ζακ» (σ. Ζακχαίου). Από κει και πέρα ξεκινήσαμε λίγο νωθρά σήμερα και καταφέραμε να κάνουμε δυο φορές ανατροπή στο σκορ. Στο 3ο κάναμε κάποια αβίαστα και εύκολα λάθη αλλά αντιδράσαμε πάλι και στο 4ο σετ καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη. Θέλαμε πάρα πολύ να πάρουμε το τρίποντο για να διατηρηθούμε στην κορυφή και να κάνουμε αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά».

Μπράνκο Γκάιτς (Α.Ο. Θήρας): «Δεν είχαμε τον χαρακτήρα μας στο παιχνίδι. Το μυαλό μας είχε μείνει στον αποκλεισμό από τη Δρέσδη. Αν θες να είσαι ο καλύτερος πρέπει να αφήνεις πίσω σου το προηγούμενο ματς και να αφοσιωθείς στον επόμενο. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, όμως τον σεβόμαστε περισσότερο και χάνουμε μεγάλες ευκαιρίες».