10-11-2018 22:21

Ηφαίστειο η Νάξος με ιστορική πρωτιά στην βαθμολογία της Volley League γυναικών!

Mε την αμερικανίδα Αλεξάνδρα Ρίντ να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ ο Πανναξιακός «βύθισε» τον Α.Ο.Θήρας στην πρώτη μεγάλη ναυμαχία του εφετινού πρωταθλήματος στην Volley League γυναικών.

Η ομάδα της Νάξου μετέτρεψε σε περίπατο ένα ματς που ήταν ντέρμπι κορυφής και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε το 2ο και το 3ο σετ απέναντι στην ομάδα της Σαντορίνης που πριν μία εβδομάδα έσπασε το αήττητο το Άρη ο οποίος στην πρεμιέρα είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στο Ρέντη. Το πρωτάθλημα φουντώνει ακόμα περισσότερο με την ομάδα της Νάξου να ανοίγει... Πορτάρα στον βαθμολογικό πίνακα καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία της φιγουράρει μόνη της στην κορυφή!

Δικαίως οι φίλοι του Πανναξιακού που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο του νησιού αποθέωσαν το σύνολο του Νίκου Κωστακόπουλου που άγγιξε κυριολεκτικά το τέλειο. Η Αλεξάντρα Ριντ με 17 πόντους με 54% στην επίθεση (14/26) πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με την συμπαίκτριά της στα άκρα, Φραντσίλ Στεντίλ, να την ακολουθεί στο σκοράρισμα με 12 πόντους. Σπουδαία δουλειά πάνω στο φιλέ από την Ειρήνη Τσομπανίδου με 5 μπλοκ και 7 συνολικούς πόντους.

Ο ΑΟ Θήρας που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με μόλις 21% στην επίθεση (19/90) και η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, αν και βρέθηκε πίσω με 20-23, έκανε σερί 5-0 με την Αλεξάντρα Ριντ στη γραμμή του σερβίς και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 25-13. Οι γηπεδούχες έκαναν ανατροπή και στο τρίτο σετ, όταν ήταν πίσω με 7-12, ωστόσο με επιμέρους σκορ 18-2 πήραν το σετ με 25-14 και τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μενεσλής

Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 19 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Βεργίδου 7 (3/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Τσομπανίδου 7 (2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Πατεράκη, Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 2 (2/6 επ.), Πίλεπιτς 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 5% υπ. - 5% άριστες), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 5 (3/29 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 20% άριστες), Καραφουλίδου, Εμμανουηλίδου 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 22% υπ. - 17% άριστες), Καλαντάτζε, Κοσμίδου, Καλανταρίδου (50% υπ. - 13% άριστες), Κιρ 2 (2/2 επ.)