08-12-2012 19:32

Κέρδισε Τράχωνες, μόνος τέταρτος

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΠΕ Ρεθύμνου που... ξέχασε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό και κέρδισε στην Κρήτη με 3-0 (25-20, 25-18, 25-20) του Τράχωνες, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στην Α1 γυναικών, παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μιχάλη Χαχαγιόπουλου σημείωσε την έκτη νίκη της μετά από εννιά αγωνιστικές, δείχνοντας για ακόμη μια αγωνιστική πως ήρθε στην Α1 για να μείνει. Έτσι έφτασε στους 17 βαθμούς, τέσσερις παραπάνω από τον πέμπτο της βαθμολογίας Ηρακλή, που έχει όμως ματς λιγότερο.

Οι Τράχωνες που πάλεψαν το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 16-14 στο 3ο σετ, όμως υπέστησαν την έκτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και έμειναν στους εννιά βαθμούς.

Ο αγώνας έγινε σε γιορτινή ατμόσφαιρα αφού στο γήπεδο βρέθηκαν 700 φίλαθλοι των γηπεδούχων.

Διατητές: Βλαχάκης-Κοκοτσάκης

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-20

ΟΠΕΡ (Χαχαγιόπουλος): Παρασκάκη 5, Κορτέζ 7, Φεντότοβα 1, Σαπαρέφσκα 9, Σαλούστρου 9, Κατερίνη 10 / Δηλαβέρη (λ - 54%), Λιβαδιτάκη 1, Δραματινού 2, Ροδινού 4

Ο τεχνικός της ομάδας του ΟΠΕ Ρεθύμνου δήλωσε στο volleynews.gr για την αναμέτρηση:
«Ήταν ένα δύσκολο ματς. Βρίσκαμε λύσεις μετά τα μισά των σετ γιατί είχαμε καλή αμυντική τακτική. Ήμασταν καλοί σε σερβίς και υποδοχή. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με το Ανατόλια στην Θεσσαλονίκη».