25-02-2023 22:08

Με ανατροπή η 17η σερί νίκη της Α.Ε.Κ., 3-1 το μαχητικό Αιγάλεω

Με ανατροπή ήρθε η 17η συνεχόμενη νίκη της Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στο Αιγάλεω του τοπικού Α.Ο. με 3-1 σετ.
Η Ένωση παρέμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ., ενώ το «Σίτι» έμεινε στους 11 βαθμούς και στο -2 από την 10η Λαμία.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι και με πίεση από το σερβίς (4 άσσοι με 1 λάθος) έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-08, με την Πιρβ να τελειώνει το σετ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ η Α.Ε.Κ. αντέδρασε, η Καλντερόν ξεκίνησε βασική το σετ (στο πρώτο μπήκε ως αλλαγή) και με πρωταγωνίστρια την Σίλβα έγινε το 13-25.

Στο τρίτο σετ το 8-16 έγινε 17-17 με το Αιγάλεω να δυσκολεύει την υποδοχή της Ένωσης, κυρίως με τα σερβίς της Πετοβάρι και με την Σάντρικ πάνω στο φιλέ να κάνει ζημιά ήρθε η ισοφάριση. Η Α.Ε.Κ. πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, για να τελειώσει με άσσο το σετ η Νίζετιχ για το 22-25.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ, με μπλοκ της Κουλίκοβα έγινε το 18-22, με την Καλντερόν λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 21-25 για το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Μουζακίτη, Γραμματεία: Καπουράνη.

1ο σετ: 8-4, 16-5, 21-7, 25-8
2ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 13-25
3ο σετ: 5-8, 8-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 9 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-08, 13-25, 22-25, 21-25) σε 83'

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη):
Βλάχου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάντρικ 9 (3/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδη 10 (5/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντεκανί 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. - 16% άριστες), Πιρβ 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 21% άριστες), Πετοβάρι 11 (10/28 επ., 1 άσσος) / Μάρκου (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Λύρα (λ), Μπαξεβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (10/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες), Διάλλα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 8% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σίλβα 19 (17/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), κουλίκοβα 8 (3/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. - 24% άριστες), Ξηντάρα (λ, 50% υπ. - 0% άριστες), Καλντερόν 15 (11/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω):
«Συγχαρητήρια στην Α.Ε.Κ. για τη νίκη. Παρά την διαφορά στην βαθμολογία παίξαμε πολύ καλά. Είμαι ευχαριστημένη από τις αθλήτριες μου για την απόδοσή τους στο γήπεδο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε και να βελτιωνόμαστε κάθε αγωνιστική».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Θέλω να συγχαρώ το Αιγάλεω για το παιχνίδι που έκανε. Τους εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια. Εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε ένα μικρό ροτέισον και χαιρόμαστε που πήραμε άλλη μία νίκη».