17-12-2022 19:43

Ο Ολυμπιακός εύκολα 3-0 σετ τη Λαμία που «έχασε» τη Μέμπους

Με νίκη έκλεισε το 2022 ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενες που αγωνίστηκαν χωρίς την Ελοΐζα Περέιρα (ο κ. Αγγέλης την προφύλαξε) με την Βαρμπάνοβα να περνά στη διαγώνιο και την Γκόλτσιου δίδυμο στην υποδοχή με την Λίβινγκστον, έχασαν και στις αρχές του πρώτου σετ (στο 4-1) την Μέμπους με τραυματισμό.

Ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο σετ υπήρξε κόντρα με το σκορ να είναι στο 14-14, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 6-1 ξέφυγε 20-15 και έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Κατερλή, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Μέκιος, Ιωάννου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-13
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-19, 21-12, 25-12

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-18, 25-12) σε 71'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 18 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ., 1 άσσο), Γουίντερς 7 (6/18 επ., 1 άσσο, 20% υπ.-20% άριστες), Όλμπρεχτ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 6 (5/16 επ., 1 άσσο, 47% υπ.-18% άριστες) Κούμπουρα 16 (10/21 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ),  / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ.-43% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Σάλας 8 (8/10 επ., 33% υπ.00% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/5 επ.), Ζαφειρίου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 2 (0/5 επ., 2 μπλοκ), Μέμπους, Βαρμπάνοβα 12 (10/27 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λίβινγκστον 10 (7/35 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 46% υπ.- 31% άριστες), Κουτρουμπή 3 (1/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γκόλτσιου 1 (0/14 επ., 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 70% υπ.-40% άριστες), Κτιστάκη, Μητακίδου 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Σουλιώτη 1 (0/2 επ., 1 άσσο).

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Ήταν ένα καλό ματς για εμάς, με εξαίρεση λίγο την υποδοχή μας στο δεύτερο σετ. Όλα τα κορίτσια μας ήταν συγκεντρωμένα, όμως είχαμε και στο μυαλό μας το επόμενο ματς, το ευρωπαϊκό. Είδαμε και κάποια πράγματα για το ευρωπαϊκό ματς που έρχεται, είμαι χαρούμενος για τις αθλήτριες μου, έκαναν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013):
«Ξέραμε ότι ήταν δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε δύσκολη εβδομάδα και σήμερα δεν έπαιξαν η διαγώνια, η μία κεντρική μας και μετά το πρώτο σετ βγήκε και η πασαδόρος μας. Οι αθλήτριες που έπαιξαν και δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής ήταν ανταγωνιστικές. Τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε, να ξεπεράσουμε τους τραυματισμούς μας για να μπορέσουμε να μπούμε πιο υγιείς και δυνατοί στον δεύτερο γύρο».