05-11-2022 20:25

«Καθάρισαν» για τον Ολυμπιακό στο Αιγάλεω Γουίντερς, Σάλας και Κούμπουρα

Επιτυχημένο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την έδρα του Αιγάλεω, με το 3-0 σετ να έρχεται μετά 76 λεπτά.
Με την τριάδα των Σάλας, Γουίντερς και Κούμπουρα να πετυχαίνει τους 47 από τους 75 πόντους του αγώνα, ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεύτερου και του τρίτου σετ που το Αιγάλεω είχε ένα μικρό προβάδισμα, οι «ερυθρόλευκες» με πίεση από το σερβίς και καλά στημένο μπλοκ, δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα για να πάρουν το εκτός έδρας τρίποντο με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βελώνης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μουζακίτη, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Τσιακμάκη.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 16-25) σε 76'

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Μελετιάδη 2 (2/2 επ.), Διώτη 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντεκανί 7 (6/27 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 25% άριστες), Πετοβάρι 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 41% υπ. - 14% άριστες), Δρέμπελα, Σιμανίκοβα, Πατεράκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Γιώτα 3 (3/7 επ.), Γουίντερς 15 (12/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 17 (11/27 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 12% άριστες), Κούμπουρα 15 (14/26 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 40% υπ. - 10% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Σε κάθε αγώνα δείχνουμε καλύτερο πρόσωπο. Σιγά σιγά θα βρούμε το τρόπο και τα πατήματά μας. Θέλει υπομονή. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε με αυτό το πάθος θα έρθουν καλύτερα αποτελέσματα».

Λορένζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Μία ακόμη νίκη, μου άρεσε η στάση που δείξαμε στον αγωνιστικό χώρο. Δείξαμε, ότι διαβάσαμε καλά το παιχνίδι, ενώ η ομάδα έδειξε και ατομική ποιότητα και ικανότητα. Συνεχίζουμε».