16-02-2022 23:57

Ο ΠΑΟΚ 3-0 σετ τον Πανναξιακό και αγωνία για την Λι

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Γυναικών ανέβηκε και πάλι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής.
Όλα τα λεφτά στον αγώνα ήταν το πρώτο σετ με τον Πανναξιακό να προηγείται με 16-14 και 21-19, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 22-22. Η ομάδα της Νάξου είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 σετ (24-23) όμως ο Δικέφαλος του Βορρά αντέδρασε και στο τέταρτο δικό του σετ μπολ η Κογιάρ διαμόρφωσε το 29-27.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-1 και έκανε εύκολα το 2-0 σετ με 25-09.

Στο 2-2 του τρίτου σετ η Κορεάτισσα πασαδόρος του ΠΑΟΚ Λι Ντα Γεονγκ συγκρούστηκε με την Κυπαρίσση και χτύπησε στο στύλο του φιλέ και αποχώρησε από το παιχνίδι πιάνοντας τη πλάτη της. Το 8-5 έγινε 16-10 για τις γηπεδούχες που τελείωσαν το σετ με 25-19 και τον αγώνα μετά από 68 λεπτά.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Φλώρου, Καπλάνης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 29-27
2ο σετ: 8-1, 1-6, 21-7, 25-9
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-09, 25-19) σε 68'

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (5/12 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Κλέπκου 1 (1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες), Κογιάρ 21 (17/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 40% υπ. - 33% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 3 (3/10 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/2 επ.), Φιντόν 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 91% υπ. - 55% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Βλάσιτς 2 (2 μπλοκ), Ρόουαν 6 (5/11 επ., 1 άσσος), Λόου 4 (4/21 επ., 45% υπ. - 20% άριστες), Καραφουλίδου 3 (3/8 επ.), Λιάγκη 15 (14/27 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 86% υπ. - 71% άριστες), Βαλληνδρά, Μανάι, Φλιάκου.