05-02-2022 19:56

Εύκολη επικράτηση επί της Λαμίας για τον Ολυμπιακό με 22αρα Χίπε

Την 8η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη.Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής οι ερυθρόλευκες συνάντησαν αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ.
Μετά την εύκολη επικράτηση τους στο πρώτο σετ, η Λαμία αντέδρασε και έφτασε να προηγηθεί με 13-16 στο δεύτερο, ωστόσο εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 6-0 διαμορφώνοντας το σκορ στο 20-16 και μετά το 2-0 έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Πριν από την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στο κλειστό του Ρέντη, στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου του Άρη, Άλκη Καμπανού.

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Η ομάδα δεν έπαιξε τόσο στο επίπεδό της, αλλά βήμα-βήμα φτάσαμε στη νίκη. Πρέπει να παίζουμε με σεβασμό και συγκέντρωση και να δίνουμε το 100% μας, γιατί όταν δεν γίνεται αυτό, ρισκάρουμε. Όταν η ομάδα παίζει καλά, δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν πρέπει να ρισκάρουμε».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Για 1,5 σετ μπορέσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Στο πρώτο σετ μπήκαμε φοβισμένοι. Συνεχίζουμε την δουλειά γιατί έχουμε μία δύσκολη εβδομάδα μπροστά μας με αγώνες για το πρωτάθλημα και το κύπελλο».

Διαιτητές: Μαριδάκης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Βέντρας, Ρούσσος, Γραμματεία: Πασπαλά Μ..

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-16

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-21, 25-16) σε 70'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 9 (4/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σάλας 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Μαριάνα Κόστα 6 (5/15 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 22 (17/38 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 5 (5/8 επ., 50% υπ. - 25% άριστες).

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 28% υπ. - 16% άριστες), Περέιρα 14 (14/42 επ., 37% υπ. - 26% άριστες), Αραούχο 3 (3/8 επ.), Κίσσα 5 (5/23 επ.), Γιαννέλου 1 (1/4 επ.) / Κακουράτου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Δάρδα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοντονάσιου 1 (1/1 επ.), Τσιριμόκου.