23-01-2022 01:06

Με τη σκέψη στην Τενερίφη ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε άνετα τον Πορφύρα

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον νικηφόρο σερί του στη Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 σετ του Πορφύρα σε μια αναμέτρηση "πρόβα τζενεράλε" ενόψει της προσεχούς πρώτης ευρωπαϊκής κόντρας απέναντι στην Τενερίφη για το Challenge Cup.
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός με σχετικό ροτέισον από τα μέσα του σετ δεν δυσκολεύτηκε να χτίσει μια διαφορά ικανή (21-16) για το 1-0 σετ (25-20), παρόλο που ο Πορφύρας από την αρχή έδειξε ιδιαίτερα μαχητικός.

Ο Πορφύρας ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ και πήρε διαφορά +4 (2-8), κοιτάζοντας στα μάτια τον Παναθηναϊκό που ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 11-11 με άσο της Παπαφωτίου. Οι δυο ομάδες πηγαν χέρι χέρι (16-16, 18-18) προς το φινάλε του σετ όπου οι γηπεδούχες πίεσαν την υποδοχή των φιλοξενουμένων με την Μεταξά στο σερβίς και με πολυφωνία στην επίθεση έκαναν το 2-0 σετ με 25-23 Κωνσταντίνου.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι (6-0,19-12) και δεν απειλήθηκε από τις φιλοξενούμενες με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18 με πόντο της Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Ήθελα να ενεργοποιήσω όλες τις παίκτριες και θεωρώ ότι τα καταφέραμε καλά. Μας βγήκε και η κούραση, αλλά είμαι ευχαριστημένος από τη σημερινή εικόνα της ομάδας. Έχουμε να ενσωματώσουμε και τη νέα αθλήτρια (σ.σ Μπραμπίλα). Έχουμε κάνει ένα ισχυρό γκρουπ γι αυτό και έχω δώσει επανειλλημένα τα συγχαρητήρια στις παίκτριες γιατί έχουν καταλάβει που βρίσκονται».

Βασίλης Πανδής: «Είμαι ευχαριστημένος για την εμφάνισή μας. Είχαμε μια σειρά με δύσκολα ματς και αυτά συνεχίζονται αφού έχουμε μπροστά τον ΑΟ Θήρας, τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Το μόνο ματς που είναι στα μέτρα μας είναι αυτό με το Μαρκόπουλο. Θέλουμε να τα αξιοποιήσουμε για να είμαστε έτοιμοι για τα παιχνίδια που ακολουθούν μετά. Εμείς όλη  τη χρονιά είχαμε ατυχίες, οι οποίες θα έλεγα έχουν σταματήσει ένα 10ημερο τώρα. Όλη η ομαδα τώρα κάνει προπόνηση. Πιστεύω να έχουν τελειώσει οι ατυχίες και νομίζω ότι το μέλλον θα ναι πιο αισιόδοξο».

Διαιτητές: Λιάκου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20
2ο σετ: 2-8, 14-16, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-18

Τα σετ: 25-20,2 5-23, 25-18 σε 72'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του  προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κρος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (3/6 επ.), Γκρόθες 3 (3/5 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Χαντάβα 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 07% υπ. - 07% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 28% υπ. - 22% άριστες), Παπαστεργίου, Κωνσταντίνου 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 23% άριστες), Κωνσταντέλου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Χούντα 11 (11/23 επ., 20% υπ. - 10% άριστες), Σάντε 3 (3/6 επ.), Θαλασσινού 2 (2/7 επ., 15% υπ. - 15% άριστες), Ποντικάκη 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Αλισάνοβα 1 (1/4 επ.) / Μπουτσελάκου (λ, 36% υπ. - 18% άριστες), Σακιζλή, Ευαγγέλου, Παβλένκο 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 46% άριστες), Αλμπάνη.