16-01-2022 00:46

Απόδραση Άρη απο τον Πειραιά με σούπερ Μερκάδο

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε και πάλι ο Άρης, ο οποίος με ανατροπή επικράτησε με 3-1 σετ του μαχητικού Πορφύρα στον Πειραιά.
Μορφή από τις φιλοξενούμενες η Μερκάδο που πέτυχε 20 πόντους με 6 άσσους, αλλά εκπληκτικές ήταν Σουάν-Έβανς που είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ από τον Πορφύρα που πάλεψε με νύχια και με δόντια η Ροντρίγκεζ με 14 και η εντυπωσιακή Χούντα με 13 .

Απίθανο θρίλερ ήταν η εξέλιξη του πρώτου σετ, καθώς ενώ ο Πορφύρας προηγήθηκε με 21-10, ο Άρης με τα σερβίς της Μερκάδο έκανε φανταστικό σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 21-24, αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να αντιδράσουν με τρεις συνεχόμενους πόντους της Ροντρίγκες κατάφεραν να κάνουν το 1-0 σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης ξεκίνησε με προβάδισμα 5-0 και σταδιακά η διαφορά μεγάλωνε για την ισοφάριση των κιτρινόμαυρων με 25-9.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με +4 (8-4, 16-12) και έκαναν το 1-2 σετ με 25-18.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ με τον Πορφύρα να προηγείται με 18-16 και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για υπέρβαση της Έβανς, με την πρώτη διαιτητή του αγώνα Παναγιώτα Ράντσιου να επιδεικνύει κόκκινη κάρτα στον Βασίλη Πανδή. Με μπλοκ της Λάππα ο Άρης ισοφάρισε σε 19-19, προηγήθηκε με 19-23 για να πάρει στο φινάλε το σετ με 20-25 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα):
«Σήμερα παρά το γεγονός πως δεν ήμασταν καλοί σε κανένα στοιχείο του παιχνιδιού είχαμε ευκαιρία να πάρουμε κάτι. Ωστόσο για ακόμη μία φορά ο διαιτητής στο κρίσιμο σημείο έπαιξε το ρόλο του για να μην διεκδικήσουμε  το τέταρτο σετ και να πάμε στο τάι μπρεικ. Δεν είμαι σίγουρος αν είχα δίκιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν δικαιολογημένη η κόκκινη κάρτα που μου έβγαλε καθώς δεν της είχα πει απολύτως τίποτα καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δημιουργήθηκε εκνευρισμός και το χάσαμε. Νομίζω πως αυτό πλέον έχει γίνει ένα θέμα που πρέπει οι αρμόδιοι να το δουν».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη):
«Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για εμάς. Μπήκαμε μουδιασμένα στο πρώτο σετ, αλλά ενώ η διαφορά ήταν μεγάλη είχαμε τρία σετ μπολ. Μετά όμως αφυπνιστήκαμε, τα κορίτσια σοβαρεύτηκαν και έκαναν αυτά που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο, το οποίο ήταν και αυτό που θέλαμε. Ο Πορφύρας είναι καλή ομάδα ειδικά στην έδρα του. Κρατάμε τους τρεις πόντους και τώρα κοιτάμε το ματς κυπέλλου με τον ΑΟ Θήρας».

Διαιτητές: Ράντσιου, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Ξυπνητός, Γραμματεία: Ιωάννου.

1ο σετ: 8-5, 15-7, 21-10, 26-24
2ο σετ: 3-8, 5-16, 8-21, 9-25
3ο σετ: 4-8,12-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 20-25

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (26-24, 09-25, 18-25, 20-25) σε 92'