06-01-2022 00:52

Επέστρεψαν στις νίκες οι Αμαζόνες με δύσκολη επικράτηση κόντρα στον Πορφύρα

Τρίποντο-«οξυγόνο» για τις Αμαζόνες, οι οποίες επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές καθώς επικράτησαν με 1-3 στον Πειραιά, κόντρα στον παθιασμένο και πεισματάρη Πορφύρα. Η ψυχωμένη ομάδα της Νέας Ερυθραίας που έπαιξε με σοβαρότητα και συγκέντρωση, πανηγύρισε συνολικά την 6η της φετινή νίκη που σε συνδυασμό με την αναβολή του αγώνα της Λαμίας με το Μαρκόπουλο, πλησίασε στον πόντο την ομάδα της Φθιώτιδας που κατέχει την 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι νικήτριες στηρίχτηκαν στο εξαιρετικό μπλοκ τους, καθώς είχαν 12 έναντι 4 των γηπεδούχων ενώ πήραν και 9 άσσους. Επίσης ξεχώρισαν η εκπληκτική Σάντος που κράτησε όρθιες τις συμπαίκτριες της με 27 πόντους, ενώ σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία του ματς έδωσαν οι έμπειρες, Χριστοδούλου και Γκρέκα με 13 όπως και η αναγεννημένη κεντρική Αρβανιτοπούλου με 11. Ντεμπούτο στο Σαλπέας έκανε και η Πένυ Καραγκούνη που κέρδισε 2 πόντους και έβγαλε 50% υποδοχή.

Ο Πορφύρας πάλεψε το παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο σετ που το έχασε εύκολα.  Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του, έδειξε καλά στοιχεία και  παρά τις σημαντικές απουσίες των Αλισάνοβα και Ποντικάκη διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος. Αποκάλυψη η 21χρονη ακραία Ηρώ Χούντα, η οποία στο ντεμπούτο της και ερχόμενη ως αλλαγή. πέτυχε 17 πόντους ενω ξεχώρισε η συνήθης ύποπτη Ροντρίγκεζ με 18 και η Θαλασσινού με 10.

Αγωνιστικά οι Αμαζόνες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έκαναν εύκολα το 1-0 σετ με 25-14, όμως στη συνέχεια οι αθλήτριες του Βασίλη Πανδή ανέβασαν την απόδοσή τους και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας 25-23.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ειδικά στο τρίτο είχαμε θρίλερ καθώς οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με  20-24, ο Πορφύρας μείωσε σε 22-24, πήρε κόντρα επιθέσεις (στο τρίτο σετ η Ροντρίγκες κάρφωσε, οι διαιτητές έδωσαν άουτ και οι γηπεδούχοι ζητούσαν επαφή στο μπλοκ) τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει, με αποτέλεσμα οι  φιλοξενούμενες να επικρατήσουν με 22-25 και να πάρουν σημαντικό προβάδισμα με 1-2 ενω χιτσκοκικό ηταν και το τέταρτο σετ, το οποίο  επίσης κρίθηκε με 22-25 και οριστικοποίησε το τρίποντο της ομάδας των βορείων προαστίων.

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα): «Πρώτον Καλή χρονιά με υγεία σε όλον τον κόσμο. Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών όπου εκτός από τον αντίπαλο στην άλλη πλευρά του φιλέ είχαμε να αντιμετωπίσουμε για ακόμη μια φορά πολλά προβλήματα δικά μας, απουσιών ή αποχής παικτριών από τις προπονήσεις.

Αγωνιστικά εκτός από το πρώτο σετ, δεδομένων των προβλημάτων, σταθήκαμε πολύ καλά και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Το τρίτο σετ δε, που κάναμε μια πολύ δύσκολη ανατροπή το χάσαμε από διαιτητικό λάθος στο τέλος. Είμαστε υποχρεωμένοι να το ξεχάσουμε σήμερα κιόλας γιατί σε τρεις μέρες παίζουμε ένα εξίσου σημαντικό παιχνίδι για μας με το Μαρκόπουλο».

Λεωνίδας Γαϊτανάκης (προπονητής Αμαζόνων): «Έγινε ένα πολύ δυνατό ματς... Ο Πορφύρας εκτός του ότι έχει μια πολύ δύσκολη έδρα, σήμερα πραγματικά μας πίεσε πολύ από το σερβίς, αλλά καταφέραμε και πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Πρέντζας, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Ανδρέου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση: 1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 14-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-23
3ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 22-25

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 11 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 25-23, 22-25, 22-25) σε 109'

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 5 (2/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Θαλασσινού 10 (10/23 επ., 68% υπ. - 11% άριστες), Μασούρα, Ροντρίγκες 18 (15/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παβλένκο 5 (1/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλμπάνη 4 (2/4 επ., 2 άσσοι) / Μπουτσελάκου (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Βαλσαμάκη (λ), Σακιζλή, Χούντα 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 10% άριστες).

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 27 (22/46 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη, Βυθούλκα 1 (1 άσσος), Χριστοδούλου 13 (9/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Γκρέκα 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 28% υπ. - 11% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. - 42% άριστες), Γουάτκινς 1 (1 άσσος), Καραγκούνη 2 (2/6 επ., 50% υπ. - 30% άριστες), Μαστοράκη 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ).