05-12-2021 00:05

Σπουδαίο «διπλό» για την ΑΕΚ στην Ερυθραία με φοβερό δίδυμο Βεργίδου-Μπράουν

Η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό (1-3) από τη Νέα Ερυθραία και μετά την ήττα του Ολυμπιακού μείωσε τη διαφορά της από την 4η θέση στους 2 βαθμούς ενώ την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τις ερυθρόλευκες σε μεγάλο ντέρμπι. Εκπληκτικό δίδυμο για την Ένωση η πασαδόρος Βεργίδου με την Αμερικανίδα Μπράουν που έβγαλαν σπουδαίες συνεργασίες, είχαν καθοριστικούς πρώτους χρόνους και ουσιαστικά "καθάρισαν" στα κρίσιμα σημεία. Η Μπράουν τελείωσε το ματς με 20 πόντους ενω πολύ καλές ηταν και οι Λίντσεϊ και Τερέλ που είχαν απο 14.. Όαση απο τις Αμαζόνες η Σάντος με 24 πόντους.

Οι Αμαζόνες στο πρώτο σετ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (από 14-17, 21-18 και 25-20) με την ΑΕΚ να τελειώνει το σετ με 12 λάθη, αλλά μετά το 1-0 η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, μείωσε τα λάθη της και μάλιστα έκανε συνολικά στα επόμενα τρία σετ μόνο 13, πίεσε πάρα πολύ από τη γραμμή του σερβίς και με το φοβερό δίδυμο, Μπράουν, Βεργίδου που έβγαζε φωτιές, γύρισε τον αγώνα.

Μόνο στο τρίτο υπήρχε αντίδραση από τη γηπεδούχο ομάδα που απο 12-18 με τη Χριστοδούλου πλησίασε σε 18-20, αλλά η ΑΕΚ ξέφυγε γρήγορα με 18-23 και πήρε το σετ με 21-25 κάνοντας το 1-2. Στο τέταρτο η ΑΕΚ ξέφυγε 2-6, οι Αμαζονες μείωσαν σε 8-9 αλλα οι φιλοξενούμενες νε σερί 2-9 απο Τερέλ και Μπράουν ξέφυγαν με 10-18 και ουσιαστικά τελείωσαν το σετ (13-25) και τον αγώνα με 1-3.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Γκούντας (Προπονητής Αμαζόνων):«Αν και κάναμε την ανατροπή στο πρώτο σετ, από κει και πέρα η ΑΕΚ μας πίεσε πάρα πολύ στο σερβίς και πέρα από την υποδοχή δεν μπορέσαμε να λειτουργήσουμε σωστά και στο μπλοκ. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο τρίτο σετ που το χάσαμε στις λεπτομέρειες αλλά σε γενικές γραμμές η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια.

Το ευχάριστο είναι ότι επιστρέψαμε στους αγώνες κι ελπίζω να μην έχουμε άλλα προβλήματα στο πρωτάθλημα με την πανδημία. Εμείς τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στη Λαμία με την οποία κλείνει ο πρώτος γύρος και θα κάνουμε τον απολογισμό εν όψει της συνέχειας. Ας μην ξεχνάμε ότι ο δεύτερος μπορεί να είναι ένα νέο πρωτάθλημα με τις πιθανές αλλαγές που θα γίνουν σε αρκετές ομάδες»

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής ΑΕΚ): «Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε σε μια επικίνδυνη έδρα, είμαι ευχαριστημένος τα τρία τελευταία σετ και το χαρακτήρα που δείξαμε αν και είμαστε ουσιαστικά απροπόνητοι. Είναι μαχήτριες οι αθλήτριες μου και κρατάμε την αντίδραση που βγάλαμε μετά το κακό πρώτο σετ, το οποίο πρέπει να δούμε προκειμένου να μην κάνουμε τα ίδια λάθη.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μενεσλής, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κουρτεσιώτης, Γραμματεία: Τάλαρου.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-20

2ο σετ: 7-8, 11-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 13-25

Τα σετ: 1-3 (25-20, 15-25, 21-25, 13-25) σε 89'.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων  προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 2 (0/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σάντος 24 (22/41 επ., 2 μπλοκ), Γουάτκινς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (8/29 επ., 47% υπ. - 29% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1/6 επ.), Γκρέκα 5 (5/18 επ., 36% υπ. - 17% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 58% υπ. - 33% άριστες), Παγώνη (λ), Βυθούλκα 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κουρλάμπα, Κορρέ 2 (2/3 επ.), Μαστοράκη 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 6 (5/16 επ., 1 άσσο, 70% υπ. - 33% άριστες), Λίντσεϊ 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Βεργίδου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Τέρελ 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 20 (15/24 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 80% υπ.-53% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1/1 επ.).