04-12-2021 22:07

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με σούπερ Φιντόν και ανέβηκε μόνος δεύτερος

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και πλέον είναι μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας ενώ την επόμενη εβδομάδα υπάρχει το μεγάλο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό
Ουσιαστικά ο αγώνας δικαιολόγησε τον τίτλο του ντέρμπι μόνο στο δεύτερο όπου είχαμε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το δραματικό φινάλε, ενώ στα άλλα δύο ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα έχοντας ως κορυφαία την Ζουλιέν Φιντόν.

Στο πρώτο σετ το 12-10 έγινε 14-11 και 17-12 με τον Άρη να έχει προβληματική υποδοχή και να κάνει λάθη στην επίθεση για να έρθει εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ με τον Άρη να λειτουργεί πάνω στο φιλέ (5 από τα 7 μπλοκ) καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ για να καταφέρει ο ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 22-21 σε 24-21 με μπλοκ της Λι. Ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ αλλά η Έβανς σταμάτησε στο μπλοκ την Πολυνοπούλου και ακολούθησαν δύο λάθη (Μερτέκη, Κυπαρίσση) για το 24-24. Εκεί όμως η Μερτέκη πήρε την αλλαγή και με δικό της μπλοκ στην Έβανς έγινε το 2-0.

Στο τρίτο σετ όλα τελείωσαν στο 6-6 που έγινε 11-6 με τα σερβίς της Φιντόν, με τον Άρη να πλησιάσει έως τους τρεις πόντους χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο του.

Η γνώμη του πάγκου

Τάκης Φλώρος (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν μια σημαντική νίκη. Νομίζω ότι κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και τεχνικά και τακτικά και πήραμε δίκαια το τρίποντο. Είμαι 65 χρονών, προπονητής από το 1984 και πολλά πράγματα δεν εξηγούνται, όπως το γεγονός ότι στα ντέρμπι, από την αρχή της χρονιάς, παίζουμε πραγματικά πολύ καλύτερα. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα μεγάλο ευρωπαϊκό ματς με την Άλμπα και θέλουμε να παίξουμε καλά απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Δεν σταθήκαμε αντάξιοι των προσδοκιών και της βαθμολογικής μας θέσης. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι σε μπλοκ και άμυνα κι ο ΠΑΟΚ τελείωσε εύκολα επιθέσεις. Θα ήταν διαφορετικό το ματς αν είχαμε κάνει το 1-1 αλλά ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια. Τώρα θέλουμε να κερδίσουμε τα δύο επόμενα εντός έδρας ματς για να κρατηθούμε ψηλά στη βαθμολογία.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 26-24
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-24, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-20) σε 75'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 5 (4/9 επ., 1 άσσο), Τσιόγκα 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 15 (12/30 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Φιντόν 19 (15/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ.-63% άριστες), Κογιάρ 11 (9/26 επ., 1 άσσο, 1 μποκ), Λι Ντ. 3 (1/2 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/4 επ.).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 2 (1/6 επ., 1 άσσο), Μερκάδο 18 (16/37 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λάππα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Σουάν 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ.-42% άριστες), Έβανς 10 (9/33 επ., 1 άσσο, 50% υπ. - 38% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. - 22% άριστες), Καμπούρη (λ, 71% υπ.-57% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.