10-11-2021 22:26

Επέστρεψε στις νίκες η Θέτιδα με οδηγό την Ανθούλη

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα που πήρε το τρίποντο κόντρα στον μαχητικό Αίαντα. Ο Γιώργος Ρούσης έδωσε ανάσες στην Τσεϊντά Άκτας χρησιμοποιώντας ως δίδυμο ακραίων τις Αποστολάκη, Δραγουμάνου και στο πρώτο σετ η Θέτις με 4 άσσους και 6 μπλοκ ήταν σαρωτική ωστόσο στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε.
Η Θέτις στο β' σετ μετέτρεψε το 16-14 σε 21-16, αλλά ο Αίας ροκάνισε τη διαφορά για να το χάσει τελικά με 25-23, ενώ στο τρίτο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 10-16, 18-21, αλλά εκεί δέχθηκε σερί 7-0 για το 25-21.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Α.Σ.Π. Θέτις):
«Πρωταρχικός στόχος ήταν η καθαρή νίκη και το καταφέραμε. Ο δεύτερος στόχος μας ήταν να ξεκουράσουμε κάποιες αθλήτριες και το πετύχαμε και αυτό. Προχωράμε τώρα για το επόμενο δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. στη Θεσσαλονίκη».

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Α.Π.Σ. Αίας): «Δώσαμε το πρώτο σετ δώρο. Από το δεύτερο σετ και μετά παίξαμε καλά, εκμεταλλευτήκαμε το γεγονός ότι η Θέτιδα έκανε κάποιες αλλαγές αλλά δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε με στόχο τη νίκη στο εντός έδρας αγώνα με την Λαμία, μια αναμέτρηση στην οποία θέλουμε τη νίκη».

Διαιτητές: Λιάκου, Μαύρος, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Σαμοθράκης, Παυλάκης, Γραμματεία: Κρητικού.

1ο σετ: 8-2, 16-5, 21-6, 25-12
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-23
3ο σετ: 6-8, 10-16, 18-21, 25-21

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-21 σε 73'
*Οι πόντοι της Θέτιδας  προήλθαν από 11 άσσους, 29 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα  προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανθούλη 17 (14/31 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/2 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (5/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Δραγουμάνου 3 (3/15 επ., 25% υπ. - 15% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Απλαδά, Χατζηγρηγορίου 3 (3 άσσοι), Παναγοπούλου.