24-09-2021 21:40

Νίκη-ρεβάνς για τον ΠΑΟΚ, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Τη ρεβάνς για την ήττα του στο τουρνουά «Λεωνίδεια» της Λαμίας, πήρε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, η οποία κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-1 (24-26, 25-22, 25-18, 15-13), στο πρώτο από τα δύο φιλικά που θα δώσουν μεταξύ τους οι ομάδες στη Μίκρα.

Κορυφαία για τις νικήτριες η 23 χρονη κεντρική και πρώην «πράσινη» Καλαντάτζε που πέτυχε 19 ενώ η Ισπανίδα διαγώνια Κογιάρ πρόσθεσε άλλους 13.

Αγωνιστικά, το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το φινάλε ήταν θρίλερ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 21-19, στη συνέχεια οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24 και στις λεπτομέρειες κατάφεραν να το κατακτήσουν με 24-26 και να κάνουν το 0-1.

Ντέρμπι είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 21-19. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό ξέσπασμα κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει το σετ με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο δικέφαλος στο τρίτο σετ, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 16-8.Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν μείωσαν σε 21-16, ωστόσο οι γηπεδούχες με Καλαντάτζε και Κογιάρ πήραν το σετ με 25-18 και το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες έπαιξαν μέχρι τους 15 πόντους, κατόπιν συνεννόησης των δύο ομάδων με την ομάδα του Τάκη Φλώρου να επικρατεί με 15-13 και 3-1.Το δεύτερο φιλικό είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 25/9 και ώρα 15:00.