26-09-2020 23:18

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ στον τελικό του τουρνουά «Ι. Μαλακατές»

Στον τελικό του τουρνουά «Ι. Μαλακατές» προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός που φιλοξενεί στο «Π. Γιαννακόπουλος» και θα αντιμετωπίσει στον τελικό της διοργάνωσης την Α.Ε.Κ..

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό η Ένωση επικράτησε με 3-2 σετ της Θέτιδα Βούλας. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22, όμως η ομάδα της Βούλας αντέδρασε και προηγήθηκε με 2-1 σετ με 25-18 και 27-25. Στο τέταρτο σετ πέρασε στο παιχνίδι η νεοαποκτηθείσα Αζέρα διαγώνια Κατερίνα Ζίντκοβα και άλλαξε τη ροή του αγώνα με αποτέλεσμα η Α.Ε.Κ. να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 18-25, 25-27, 25-18, 15-11)

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κουντουρά, Ράπτη, Καββαδία, Πιρβ, Διάλλα, Σουβαλιώτη / Μπελιά (λ), Τουλγαρίδου (λ), Πατέλη, Φωτεινού, Ζίντκοβα.
Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου, Γεωργιάδου, Χατάλα, Δραγουμάνου, Σιρίνινα, Κωνσταντινίδου / Ξηντάρα (λ), Καράμπαλη (λ), Λάβδα, Παπαγεωργίου, Μεθενίτη, Αποστολάκη.

aek thetis filiko

Αντίπαλός της θα είναι ο διοργανωτής Παναθηναϊκός, ο οποίο ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα και τελικά λύγισε χάνοντας το με 22-25.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως ο Παναθηναϊκός πάτησε…γκάζι και τελικά ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-17.

Καλή εικόνα είχε ο Παναθηναϊκός και στο τρίτο σετ όπου το κατέκτησε με το ίδιο σκορ 25-17. Σε ότι αφορά το τέταρτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι ο κυρίαρχος και το πήρε με 25-21.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-17, 25-17, 25-17)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Νεΐκοβα, Ρομάνοβα, Πέρεζ, Χαντάβα, Μεταξά, Κοσμά / Λεωνίδου (λ), Τσιτσιγιάννη, Πασσιά, Κασδοβασίλη, Γιανναρά, Τζαφέρη, Βαλληνδρά.
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια, Κόττα, Μπράιαν, Νικολογιάννη, Αρναούτου, Γκουντιμένκο / Κόττα (λ), Δήμου (λ), Ανυφαντή, Αλλαγιάννη, Ευαγγελίου, Γράβαρη, Λεπενιώτη, Σπανάκη, Καραγιάννη, Γεωργαντζή, Λιάγκη.