19-09-2020 00:08

Φιλικό... δυόμιση σετ για ΑΕΚ και ΑΟ Θήρας

Μόλις δύο σετ και…κάτι, πρόλαβαν να παίξουν στο χθεσινό Σχολικό κλειστό της Ν. Φιλαδέλφειας, ΑΕΚ και ΑΟ Θήρας Σύμφωνα με το δελτίο Τύπου που ανάρτησε η ομάδα της Σαντορίνης,  για το πρώτο τεστ της χρονιάς, το παιχνίδι διακόπηκε στο 14-19 του τρίτου σετ (1-2) καθώς δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος χρόνος 'ωστε να ολοκληρωθεί ο αγώνας, αφού έπρεπε να κανει προπόνηση άλλο τμήμα της Ένωσης.

Για την ιστορία τα τρία σχεδόν σετ έληξαν με: 23-25, 25-22, 14-19. Οι δύο προπονητές, Κώστας Αρσενιάδης και Κώστας Παπαδόπουλος , έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όσες αθλήτριες είχαν στην διάθεση τους

Δεύτερο φιλικό για τον ΑΟ Θηρας σήμερα (17.00) Σάββατο με Πορφύρα στο «Σαλπέας», και η ΑΕΚ θα υποδεχτεί την Τετάρτη 23/9 τον Άρη.

Η αναλυτική ενημέρωση από τον Α.Ο.Θήρας για το χθεσινό φιλικό. :

«Στο δεύτερο στάδιο που περιέχει και την έναρξη των φιλικών αγώνων μπήκε από Παρασκευή 18/9 η ομάδα μας.

Συγκεκριμένα, ο ΑΟ Θήρας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου έδωσε το πρώτο του φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ, που φέτος θα αγωνίζεται στον 2ο όμιλο της volley league.

Ο προπονητής μας, Κώστας Παπαδόπουλος είχε την ευκαιρία να δει εν δράσει τις παίκτριες του και να δοκιμάσει όλα όσα δουλεύονται καθημερινά στις προπονήσεις.

Το πρώτο δείγμα που έδωσε η ομάδα μας ήταν θετικό, αφού κατάκτησε τη νίκη με 1-2 σετ, με το τρίτο σετ να λήγει στο 14-19 υπέρ του ΑΟ Θήρας, καθώς δεν υπήρχε άλλος χρόνος λόγω του προγράμματος του γηπέδου.

Η διακύμανση του σκορ:

ΑΕΚ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ (1-2)

1ο σετ 9-12, 10-15, 13-17, 16-19, 17-21, 20-22, 23-25.
2ο σετ 3-4, 6-8, 14-12, 19-16, 21-17, 24-21, 25-22.
3ο σετ 4-2, 6-6, 7-7, 7-10, 7-12, 10-13, 11-15, 13-18, 14-19.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής Κώστας Παπαδόπουλος συμπεριέλαβε στην αποστολή των φιλικών την νεαρή αθλήτρια απο τις ακαδημιες μας Τζένη Μπάγια.

Αύριο, Σάββατο 19/9, στις 17:00, ο ΑΟ Θήρας θα δώσει το δεύτερο φιλικό επί Αθηναϊκού εδάφους, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με ακόμα μία αξιόλογη ομάδα του Β' ομίλου, τον Πορφύρα.

Από την Δευτέρα οι αθλήτριες μας θα ξεκινήσουν και πάλι το εντατικό πρόγραμμα προπονήσεων, ενώ οι επόμενοι φιλικοί αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο τουρνουά της Νάξου, όπου ο ΑΟ θήρας θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Πανναξιακό ΑΟΝ και τον Ολυμπιακό.»