11-12-2019 18:10

Με Χουντ και Ζιβογίνοβιτς ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη και μεγάλωσε το σερί του

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και μεγάλωσε το σερί νικών του στο 39-0.

Οι «κιτρινόμαυρες» έβαλαν δύσκολα στις νταμπλούχες Ελλάδας, ισοφάρισαν σε 1-1 σετ και έχασαν τρεις ευκαιρίες να προηγηθούν με 2-1 σετ και να αποσπάσουν έστω έναν βαθμό από την αναμέτρηση. Ο Άρης αρχικά ανέτρεψε το εις βάρος του 19-17 με σέρβερ την Λαμπρινή Κωνσταντινίδου και προηγήθηκε με 21-17. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 και το σετ κρίθηκε στον πόντο. Η Τέιλορ Άγκοστ έχασε διπλή επίθεση στο 26-25 και στη συνέχεια δέχθηκε μπλοκ από την Κατερίνα Ζακχαίου για το 26-26. Ο Ολυμπιακός έχασε δύο δικά του σετ μπολ, όμως στο τρίτο η Στέλλα Χριστοδούλου μπλόκαρε την Έτσε Χοτσαόγλου για το 30-28 και το 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος του, οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας για το τελικό 25-11.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ελίζαμπεθ Σκοτ με 22 πόντους και 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (20/40 τελειωμένες), με την MVP της προηγούμενης αγωνιστικής Άνα Ζιβογίνοβιτς να ακολουθεί με 19. Για τον Άρη η Τέιλορ Άγκοστ είχε 19 πόντους αλλά με 34% αποτελεσματικότητα (17/50 τελειωμένες).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ..

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 21-25, 30-28, 25-11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς):
Ζιβογίνοβιτς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. - 18% άριστες), Χουντ 22 (20/40 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (3/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 48% υπ. - 33% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου 1 (1/4 επ.).

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 19 (17/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Σίμιτς 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Χοτσαόγλου 8 (6/27 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. - 16% άριστες), Τσομπανίδου 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 32% υπ. - 24% άριστες), Πήττα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 3 (3/8 επ.).

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Πετύχαμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ίσως η ομάδα να μην ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σωματικά και ψυχικά μετά από την πολύ δύσκολη νίκη που καταφέραμε την προηγούμενη αγωνιστική στη Σαντορίνη. Αυτό όμως δεν μπορεί ποτέ να είναι δικαιολογία γιατί και ο Άρης είχε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ, το οποίο επίσης πήγε στα 5 σετ. Σήμερα είχαμε δυο καλά σετ και δυο σετ με προβλήματα και πρέπει να παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια».

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Απέναντί μας βρήκαμε πιστεύω έναν κουρασμένο Ολυμπιακό, όμως δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Ξεκινήσαμε τον αγώνα άσχημα και στη συνέχεια μπήκαμε στο παιχνίδι. Όλα τα λεφτά ήταν το τρίτο σετ, θα μπορούσαμε να προηγηθούμε με 2-1 και από την στιγμή που δεν τα καταφέραμε, στο τέταρτο παραδοθήκαμε, κυρίως από την υποδοχή μας. Κατά διαστήματα παίξαμε καλά, όμως ο Ολυμπιακός από ένα σημείο και μετά μας πίεσε πολύ από το σερβίς».