12-10-2019 21:27

Ο Παναθηναϊκός φιλικό 2-1 τον Πανναξιακό στον Άγιο Θωμά

Λίγα μόλις 24ωρα μετά το τουρνουά «Νομίκεια» που έγινε στη Σαντορίνη το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού έδωσε ένα ακόμα φιλικό ματς. Οι «πράσινες» του Κυριάκου Καμπερίδη υποδέχτηκαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Πανναξιακό και είχαν την ευκαιρία να μετρήσουν τις δυνάμεις τους με έναν ακόμα αξιόμαχο αντίπαλο.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 2-1 σετ (25-21, 24-26, 25-19) δείχνοντας σημάδια ετοιμότητας εν όψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων την επόμενη εβδομάδα.

Το τεχνικό τιμ του ΠΑΟ χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες πλην της Τσιούχα ενώ έκανε και αρκετές αλλαγές δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα.

Στο πρώτο σετ ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από την αρχή και το διατήρησε μέχρι τέλους, σετ το οποίο κατέκτησε με 25-19. Στη συνέχεια ο Πανναξιακός πιο βελτιωμένος ανέβασε στροφές και κρατούσε επαφή στο σκορ με διαφορά 1-2 πόντους. Το 2ο σετ κρίθηκε στην παράταση και κατέληξε υπέρ της ομάδας της Νάξου με 24-26.

Στο 3ο και τελευταίο σετ οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες. Προβάδισμα στο σκορ για τον Πανναξιακό αλλά στο τέλος ο γηπεδούχος ήταν αυτός που ήταν πιο συγκεντρωμένος κατακτώντας το με 25-21 (Αγώνας 2-1 σετ)

Η αποστολή της Νάξου επιστρέφει στο νησί την Κυριακή το πρωί, και την Τετάρτη θα αγωνιστεί στο τελευταίο φιλικό της σεζόν στην Σαντορίνη όπου και θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Θήρας.

Τα σετ: (25-21, 24-26, 25-19)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου, Κοσμά, Καλαντάτζε, Οικονομίδου, Πότοκαρ, Κελεσίδη / Ρόγκα (λ), Λεωνίδου (λ), Διώτη, Κωνσταντέλου, Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Νώτη, Μιλέν, Αμαράλ, Παπαδοπούλου, Μαλουσάρη, Αργυρίου / Τζαγκαράκη (λ), Τουλγαρίδου (λ), Ιωάννου, Γιαννέλου.