03-12-2018 21:59

Δύο σετ για να γράψει ιστορία ο ΑΟ Θήρας

Με στόχο τα δύο σετ που θα του δώσει την πρόκριση για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ, ο ΑΟ Θήρας βρίσκεται στη τσεχία, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπρνο (4/12, 19.00).
Η ομάδα της Σαντορίνης έχει ξεκάθαρο προβάδισμα, μετά τη νίκη του με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι στις Κυκλάδες. Ο ΑΟ Θήρας χρειάζεται δύο σετ ώστε να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στη διοργάνωση, εν αντιθέσει με τις Τσέχες που πρέπει να νικήσουν με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσουν το χρυσό σετ.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 19.00 στην χωρητικότητας 2.900 θέσεων Mestska Vodova Hala. Διαιτητές του αγώνα είναι ο Ουκρανός Βιτάλι Παρσίν και ο Πορτογάλος Πέντρο Λόπες.

Για την 11η αγωνιστική του τσεχικού πρωταθλήματος, η Μπρνο ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ από την Σοκόλ Στέρνμπερκ και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς (4 νίκες - 7 ήττε).