04-11-2018 01:11

Με Κωνσταντίνου η Θέτιδα «καθάρισε» με τρίποντο και το Μαρκόπουλο (photos)

Πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό 3-0 σετ αλλά με πρωταγωνίστρια τη Μανωλίνα Κωνσταντίνου η Θέτιδα Βούλας νίκησε το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ και πήρε δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στην Volley League γυναικών.

H Κωνσταντίνου τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, με την Αναστασία Γεωργιάδου να προσφέρει άλλους 11. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες από τη γραμμή του σερβίς με 9-2 στους άσσους, στο μπλοκ (8-3) δημιουργώντας στις αθλήτριες του Κώστα Σωτηρόπουλου πολλά προβλήματα στην υποδοχή, δυσκολεύοντας παράλληλα και την ανάπτυξη της στην επίθεση.

Ο ΑΟΜ είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο σετ και αν δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση όταν προηγήθηκε με 25-24, όμως δύο συνεχόμενα λάθη έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη Θέτιδα, η οποία με 27-25 πήρε το σετ και τη νίκη. Στα ρηχά έμειναν Λιουτίκοβα και Ρόσας από πλευράς Μαρκόπουλου, τελειώνοντας το παιχνίδι με 5 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιδωρικιώτη. Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 27-25)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 15 (11/30 επ., 4 άσσοι, 78% υπ.), Γεωργιάδου 11 ( 7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλτον 7 (6/20 επ., 1 άσσος), Αργυροπούλου 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 80% υπ.), Δρακουλίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 85% υπ.), Χαριτωνίδη 1 (1 άσσος), Γκουτιμένκο, Στυλιανού 2 (2 άσσοι).

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Σωτηρόπουλος): Διάλλα 2 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κνέζεβιτς 1 (μπλοκ), Λιουτίκοβα 5 (5/19 επ., 41% υπ.), Μαρινάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 6 (6/17 επ.), Ρόσας 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 22% υπ.) / Κόττα (λ, 42% υπ.), Γάκη (λ, 57% υπ.), Χατζηγρηγορίου 1 (1/1 επ.), Καλαϊτζίεβα 1 (1/2 επ.), Παπαδοπούλου, Μπόκη 1 (1/1 επ.).

«Δύσκολη νίκη»

O προπονητής του ΑΣΠ Θέτις Γιάννης Νικολάκης δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και το τελικό 3-0 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Όπως είχα πει ο αγώνας κρίθηκε στα λιγότερα λάθη. Κρατάμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, συγχαρητήρια στην ομάδα μου που πήρε τη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι που ήταν και το πρώτο στην έδρα μας».

«Υπάρχει έλλειψη εμπειρίας»

Ο προπονητής του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil Κώστας Σωτηρόπουλος δήλωσε: «Έχουμε καθυστερημένες αντιδράσεις σε κάθε σετ. Είχαμε κακή απόδοση στην υποδοχή και αυτό μας κόστισε. Έχουμε έλλειψη εμπειρίας και αυτό φαίνεται όταν το παιχνίδι πάει να χαθεί, οι νεαρές αθλήτριες απελευθερώνονται, ενώ στα κρίσιμα σημεία είναι αγχωμένες».