29-01-2018 00:13

«Μπαλωθιά» ΟΠΕΡ στις Αμαζόνες με 3-1!

Η μεγαλύτερη έκπληξη της 14ης αγωνιστικής του Ά ομίλου της Α2 πραγματοποιήθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη», με τον ΟΠΕ Ρεθύμνου να λυγίζει με 3-1 σετ τις Αμαζόνες που είναι μία από τις διεκδικήτριες της ανόδου.

Χωρίς να υστερήσει καμία αθλήτρια, ο Γιώργος Μενδρινός είδε τη συγκέντρωση και το πάθος των παικτριών του να αποδίδουν «καρπούς». Μάλιστα, στα πρώτα δύο σετ ήταν απόλυτα κυρίαρχες, κερδίζοντας με το ίδιο σκορ (25-22). Η αντίδραση, βέβαια, των φιλοξενούμενων ήρθε στο γ’ σετ, επικρατώντας με 17-25.

Στο 4ο και πιο κρίσιμο σετ, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά στο τέλος μίλησε η ψυχή των γηπεδούχων.

Με ατομικό μπλοκ της Κλεισιάρη, το φινάλε βρήκε ένα «κουβάρι» στο κέντρο του γηπέδου, πανηγυρίζοντας μία πολύ σπουδαία επιτυχία.Μάλιστα, με αυτό το τρίποντο ξεπέρασαν την Ηλιούπολη στη βαθμολογία, φτάνοντας στην 7η θέση, ενώ πλέον απειλεί και τον Ποσειδώνα λουτρακίου.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 17-25, 26-24.

ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μενδρινός): Κλεισιάρη, Πετρακάκη, Τσελάνη, Σουιτσμέ, Μαγκανάρη, Κογεράκη, Βροντάκη –λ, Καφίρη, Καλορμάκη, Τρίμα –λ, Πίσσα, Παπαδάκι, Μανούρη, Μπεμπή.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Σ. Νικολάκης): Αυγοκλούρη, Τσακουμή, Βαρουδάκη, Μαγγέλ, Μερκούρη, Στάγια, Αγραβάνη, Ιωσηφίδη –λ, Γκιαούρη, Πολίτη, Παπαδέδε.

Πηγη:rethymnosports.gr

Α2 Γυναικών

- Α' όμιλος - 14η αγωνιστική

ΑΣ Ηλιούπολη - ΓΣ Μεσσηνιακός 2-3 (13-25, 25-12, 20-25, 25-23, 12-15),ΑΕ Αγ. Παρασκευής - Άρτεμις Κορυδαλλού 0-3 (18-25, 19-25, 9-25), Ποσειδών Λουτρακίου-Κύδωνας Χανίων 3-0 άνευ αγώνα