20-11-2017 15:33

Τα αρνητικά και θετικά ρεκόρ της 6ης αγωνιστικής

Σε εννιά σημεία επικεντρώνεται η στατιστική αποτίμηση της ΕΟΠΕ μετά τις έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών:

1. Την 6η αγωνιστική, σε 2 παιχνίδια σημειώθηκε μονοψήφιος αριθμός πόντων σε σετ. Ο Ηρακλής στο ματς με τους Μακεδόνες (το 1ο σετ 9-25) και η Κόρινθος με τον Ολυμπιακό (1ο σετ 25-9). Το αρνητικό ρεκόρ παραμένει από την 1η αγωνιστική και είναι της Ηλιούπολης στο παιχνίδι με τους Μακεδόνες (25-7 του 4ου σετ).

2. Αρνητικό ρεκόρ πόντων σε ένα παιχνίδι έκανε η Κόρινθος κόντρα στον Ολυμπιακό με 37. Το προηγούμενο το είχε ο Άρης από την 2η αγωνιστική (42) με αντίπαλο πάλι τον Ολυμπιακό.

Επίσης, η Κόρινθος πραγματοποίησε και νέο αρνητικό ρεκόρ σε ποσοστό επίθεσης με 13/73, 17,8%. Στον αντίποδα, στο συγκεκριμένο ματς ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο ποσοστό σε θετικές υποδοχές την φετινή σεζόν με 25/31, 80,6%.

3. Μπορεί οι Μακεδόνες να έχουν τους περισσότερους άσσους στο πρωτάθλημα με 61, αλλά ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα με τους περισσότερους ανά σετ με 3,2 (48 άσσοι σε 15 σετ).

4. Για 3ο σερί παιχνίδι ο Πορφύρας πήγε σε 5 σετ. Από αυτά τα 3 ματς στη νίκη επί του Μαρκόπουλου είχε καλύτερο ποσοστό στην επίθεση με 52/132, 39,4 % και περισσότερα μπλοκ 13, αλλά και λιγότερους άσσους, 6.

5. Πέντε παιχνίδια έχει δώσει ο Ολυμπιακός και 4 διαφορετικές 1ες σκόρερ έχει σε κάθε ματς. 1η αγωνιστική η Χίπε με 14, 2η η Πολ με 21, 4η πάλι η Χίπε με 18 πόντους, 5η η Νιέμερ με την Λαμπρούση από 11 πόντους και την 6η η Νομικού με 12.

6. Η Σκυθιώτη της Ηλιούπολης στο παιχνίδι με τον Αίαντα πήρε τις περισσότερες υποδοχές σε ένα ματς 45 (12/45 26,7%). Ακολουθούν, η Γεωργιάδου του Αίαντα (την 1η αγωνιστική με τον Πανναξιακό ) και η Μουστάκη του Πορφύρα (την 4η αγωνιστική κόντρα στην Ηλιούπολη) με ακριβώς τα ίδια νούμερα (21/41, 51,2%).

7. Την 2η καλύτερη επίδοση έκανε η Μέρκοβα στο ματς με τον Άρη έχοντας 17 πόντους με 14/32 επιθέσεις, 43,8% και 3 άσσους. Πρώτη επίδοση παραμένουν οι 18 πόντοι στην εκτός έδρας νίκη με τον Πανναξιακό με 16/38 επιθέσεις, 42,1% και 2 άσσοι.

8. Δεύτερο σερι ματς η Κομλένοβιτς σημειώνει 21 πόντους. Αυτή την φορά με 20/51 επιθέσεις 39,2 % και 1 άσσο.

9. Την καλύτερή της εμφάνιση έκανε η Τζούριτς του Αίαντα με την Ηλιούπολη με 24 πόντους. Η 2η καλύτερη επίδοση ήταν την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στους Μακεδόνες με 18 πόντους.