23-11-2016 23:10

Ανεβαίνει ο Αίας, 3-1 τη Θέτιδα

Ο Αίαντας επικράτησε δύσκολα με 3-1  της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Ευόσμου για την 7η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Οι γηπεδούχες παρότι είχαν εύθραστο προβάδισμα (18-15) μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ, έχασαν τη συγκρέντρωσή τους με αποτέλεσμα η μαχητική Θέτιδα να περάσει μπροστά με 18-19 κοντράροντας τον Αίαντα μέχρι το 27-27. Εκεί, οι παίκτριες του Ζωλασταθιάδη με 29-27 κατάφεραν να πάρουν κεφάλι με 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Αίαντας αν και βρέθηκε με 9-12 πίσω έκανε την ανατροπή, πιέζοντας από το σερβίς πέρασε μπροστά 15-12 και δεν έχασε τον έλεγχο του σετ για το 2-0 (25-21).

Από εκεί και πέρα, η Θέτιδα κατάφερε να αντιδράσει στο τρίτο σετ σταθεροποιώντας την υποδοχή της μετά το β’τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) πέρασε μπροστά (16-18, 21-22) καταφέροντας να μειώσει σε 2-1 σετ με 21-25 σετ.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα μπήκε δυνατά (1-5) θέλοντας να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Όμως, ο Αίαντας βρήκε λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκε με 15-13 αλλά 21-19 και όντας πιο ψύχραιμος στα τελειώματα των φάσεων κατέκτησε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (29-27, 25-21, 21-25, 25-23)

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Κλίβελαντ, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου/ Γεωργιάδου -λ, Σωτήρογλου –λ, Αποστολίδου, Τζιαρλή, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.
ΘΕΤΙΣ (Γεωργοπούλου): Γιόβιτς, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Χριστινίδου, Τοντάι, Εσντέλ/ Ξυντάρα (λ), Βαρουδακη, Τουρνάκη, Μελετιάδη, Λεωνίδου, Κερασιώτη (λ)

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί θεωρώ ότι θα ήμασταν πολύ διαφορετικά στη βαθμολογία. Ωστόσο, προχωράμε και θέλουμε ακόμα ένα τρίποντο με την ΑΕΚ για να εχει σημασία όλο αυτό που χτίσαμε τις τελευταίες οχτώ μέρες».

Αγγελική Γεωργοπούλου: «Θα μπορούσε το σκορ να ήταν και 1-3 αφού το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλανε και οι δυο ομάδες. Θεωρώ ότι μας άξιζε βαθμός απλά ήμασταν άτυχοι στις τελευταίες φάσεις στο πρώτο και το τέταρτο σετ».