22-10-2016 20:09

Ο Άρης 3-0 τους Μακεδόνες στην αυλαία της Α1

Ιδανίκα ξεκίνησε η σεζόν για τον Άρη, που επικράτησε με 3-0 των Μακεδόνων στο κλειστό της Μίκρας για την 1η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.
Αναγνωριστικό το πρώτο σετ της σεζόν και για τις δυο ομάδες με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα με 8-5 στο α΄τεχνικό τάιμ άουτ και να διευρύνει από τη θέση του σερβίς το σερί του σε 10-5. Οι Μακεδόνες αντέδρασαν, πίεσαν από το σερβίς για να ισοφαρίσουν σε 12-12. Το β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε 16-14 τις γηπεδούχες μπροστά, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν και αύξησαν για το 1-0 στα σετ με 25-21.

Πιο ανταγωνιστικό το δεύτερο σετ με τους Μακεδόνες να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν προβάδισμα +3 (5-8) στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Άρης βρήκε τις λύσεις επιθετικά και ισοφάρισε σε 13-13 και έτρεξε ένα σερί 3-0 μέχρι το β΄τεχνικό για το 16-13. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 24-21 αλλά οι μαχητική ομάδα των Μακεδόνων μείωσε σε 24-23 με το σετ να πηγαίνει σε «κίτρινα» χέρια για το 2-0 με 25-23.

Οι Μακεδόνες κόντραραν και στην αρχή του τρίτου σετ (4-6) αλλά ο Άρης μετά το 9-9 και με το προβάδισμα των 2-0 σετ κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας (20-13) την οποία «ροκάνισαν» με επιτυχία οι φιλοξενούμενες για το 20-18 χωρίς ωστόσο να απειλήσουν περαιτέρω το τελικό 3-0 με 25-20 υπέρ του Άρη.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-23, 25-20)

ΆΡΗΣ (Σολκίδης): Πεσόα, Νίκιτς, Καετάνο, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Πήττα, Κελεσίδου-λ / Γουγουση, Καραφουλίδου
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου

Σολκίδης: «Αυτό που μετράει στην πρεμιέρα είναι η νίκη»

«Αυτό που μετράει σε μια πρεμιέρα πρωταθλήματος είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί για να πάρουμε και ψυχολογία. Τα καταφέραμε κι αυτό σίγουρα μ’ αφήνει ικανοποιημένο, αλλά θέλουμε και μπορούμε να παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια και πιστεύω ότι θα το κάνουμε».

Σκουλικάρης: «Φάνηκε η απειρία μας»

«Δεν πήραμε αυτό που θα μπορούσαμε από το παιχνίδι. Στα κρίσιμα σημεία φάνηκε η απειρία μας αλλά και τα προβλήματα που είχαμε όλη την εβδομάδα με τις δύο ξένες, Δείξαμε όμως πολύ καλά στοιχεία και πιστεύω ότι έναν βαθμό τον αξίζαμε. Συνεχίζουμε όμως και έχουμε μπροστά μας ένα σημαντικό παιχνίδι με τον Αίαντα και πιστεύω ότι θα παίξουμε καλύτερα».