20-02-2016 23:59

Ντέρμπι, ανατροπές και 3-2 ο Πανναξιακός τον Άρη

Στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-2 του Άρη έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο ΔΑΚ Νάξου.
Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός μπήκε φουριόζος και μετά το 3-3 πίεσε τον Άρη από το σερβίς και κατάφερε να χτίσει διαφορά (10-3). Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό ενώ το τακτικό σερβίς του ΠΑΟΝ απέδωσε (21-10) για το 25-11 (1-0 σετ).

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι (4-4, 9-9) με τον Άρη να παίρνει διαφορά (9-11, 11-13) και να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το +3 (18-21, 20-23) και παρόλο που ΠΑΟΝ μείωσε ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με 23-25.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε και το τρίτο σετ με τον Άρη να προηγείται 5-8 και τον Πανναξιακό να ισοφαρίζει στο 12-12. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πάλι η ομάδα του Σολκίδη είχε προβάδισμα με 14-16, το οποίο και αύξησε για το 18-24 για την ανατροπή και το 1-2 (19-25).

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Νάξου έφτασε με 8-4 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ για να «απαντήσει» ο Άρης στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Ο Άρης ήταν μπροστά 19-21 αλλά η ομάδα της Νάξου ισοφάρισε σε 21-21 ενώ πέρασε μπροστά (22-21), φτάνοντας στο 25-22 (2-2).

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων έγινε «μάχη». Η εκκίνηση 1-0 είχε κόκκινη κάρτα στον Άρη (σ.σ για διαμαρτυρίες στο φινάλε του 4ου σετ) με τον Πανναξιακό να προηγείται με 6-3. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 6-6 και μέχρι το 14-14 οι ομάδες όδευαν «πόντο-πόντο». Εκέι η Διώτη πήγε στη γραμμή του σερβίς, πίεσε την υποδοχή του Άρη και ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει ένα σπουδαίο «δίποντο» που τον διατηρεί.

Τα σετ: 3-2 (25-11, 23-25, 19-25, 25-22, 16-14)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Περίν, Μεταξά, Μιλοβάνοβιτς, Γιώτα, Καρπουζά, Τοτσίδου, Κελεσίδου -λ./Γκιαούρη -λ., Νούσια, Αποστολίδου, Δρακουλίδου
ΆΡΗΣ (Σολκίδης): Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Τσιαρτσιάνη, Ιακωβίδου -λ / Χίτζιου -λ, Γουγούση, Κούση, Πλουμή.

«Ευχαριστημένος από την προσπάθεια»

Ζόραν Κόβαζιτς: «Καταφέραμε και ελέγξαμε το παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αφού τα κορίτσια πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πιστεύω στην ομάδα μου και πιστεύω ότι βρίσκομαστε σε ένα καλό αγωνιστικά μομέντουμ. Ακολουθεί ο εξ αναβολής αγώνας με τον Παναθηναϊκό και είναι πολύ σημαντικός για εμάς».

«Διαιτητικά λάθη μας στέρησαν το τρίποντο»

Δημήτρης Σολκίδης: «Μπήκαμε νωθρά στο πρώτο σετ. Ωστόσο από το δεύτερο σετ παίξαμε σωστά, βελτιωθήκαμε αλλά αντί για 1-3 σετ υπέρ μας, έγινε το 2-2 και τελικά το 3-2, καθώς τρία λάθη του διαιτητή στο τελείωμα του 4ου σετ κι ενώ προηγούμασταν μας στέρησαν τους τρεις βαθμούς. Στο τάι μπρέικ η ένταση μας επηρέασε στην αρχή αλλά διεκδικήσαμε το παιχνίδι, το οποίο έπρεπε όπως είπα να είχε τελειώσει στο τέταρτο σετ».