23-01-2015 18:42

Με σούπερ Ιβάνοβα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ… ξεμπλόκαρε μετά το πρώτο σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στο Ανατόλια για την 13η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η Ένωση ξεκίνησε μουδιασμένα το πρώτο σετ και βρέθηκε να χάνει με 12-16. Ωστόσο, με το σερβις της Ιβάνοβα πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό σερί για βρεθεί μπροστά με 21-17. Το Ανατόλια πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 23-22. Ιβάνοβα ισοφάρισε και με άσσο η ΑΕΚ έκανε το 24-23 για να λήξει το σετ με 25-23.

Παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο σετ ήταν και πάλι οι φιλοξενούμενες που ξεκίνησαν δυνατά, η ΑΕΚ και πάλι με το σερβις της Ιβάνοβα μετέτρεψαν το 5-7 σε 13-7 και πήραν εύκολα το σετ. Το τρίτο σετ ήταν υπόθεση της ΑΕΚ που επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγώνες.

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε πολύ μετά από τρεις σερί ήττες . Η νίκη ήρθε με τη βοήθεια όλων των κοριτσιών κι ιδιαίτερα των μικρών και αυτό μας χαροποιεί ιδιαίτερα. Έχουμε μπροστά μας δύο παιχνίδια που θέλουμε να είμαστε το ίδιο ανταγωνιστικοί αλλά ελπίζω να είμαστε υγιής για να μπορέσουμε να δουλέψουμε σωστά

Σωκράτης Τζιουμάκας: «Αν και παίξαμε καλά δεν μπορέσαμε να το αξιοποιήσουμε. Θεωρώ ότι είχαμε ευκαιρία να πάρουμε κάτι καλό, αλλά πληρώσαμε τα νεκρά διαστήματα που είχαμε».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-20)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 13 (6/15 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Φάκη 8 (4/15 επ., 4 άσοι), Αργυροπούλου 15 (8/26 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Κακουράτου –λ (29% υπ. – 25% άριστες) / Ρίζου –λ, Πατέλη, Τοντάι, Λαγουδάκη
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τζιουμάκας): Καετάνο 14 (14/32 επ., 35% υπ. – 35% άριστες), Τσιούκαρη 3 (3/10 επ.), Νικολαΐδου 1 (1/2 επ.), Δραγουμάνου 4 (4/12 επ., 15% υπ. – 15% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (3/7 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 12 (9/17 επ., 3 άσοι), Ιωάννιδου -λ (36% υπ. – 32% άριστες) / Τσοπούλου, Ρεϊζογλου