20-12-2014 19:13

«Καλά Χριστούγεννα» με τρίποντο του Ολυμπιακού στην Σαντορίνη

Με τρίποντο έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το 2014 ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν στην Σαντορίνη απέναντι στον ΑΟ Θήραςς, ωστόσο επικράτησαν με 3-1 και τελείωσαν με νίκη τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
Στο ξεκίνημα ο ΑΟΘ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι ερυθρόλευκες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (9-5, 10-7) ενώ η είσοδος των Τέζα, Βλαχάκη και τα σερβίς της Γιώτα μετέτρεψαν το 16-14 σε 16-19 με τον Ολυμπιακό να κάνει το 0-1.

Στο β’ σετ πάλι η Θήρα είχε τον πρώτο λόγο με τη διαφορά ότι μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) έτρεξε αυτή ένα σερί για να γίνει το σκορ 19-14 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ ούτε καν με δύο πόντους μέχρι το 21-21. Εκεί η Βαρουδάκη έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση η Βεργίδου χρεώθηκε με υπέρβαση για το 21-23. Ο Ολυμπιακός κράτησε αυτό το πολύτιμο προβάδισμα και με επίθεση της Βέσοβιτς στο 23-24 κατάφερε να τελειώσει το σετ.

Αυτή η εξέλιξη άλλαξε τη ροή του αγώνα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 0-4 στο ξεκίνημα του δ’ σετ και την Σαντορίνη να μην έχεις τις δυνάμεις για να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι.

Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας διεξήχθη στη σκιά του θανάτου του 16άχρονου Λάμπρου Γαλαίου, ο οποίος έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να αναρτούν πανό στη μνήμη του και τις αθλήτριες του ΑΟΘ και του Ολυμπιακού να αφήνουν σε εκείνο το σημείο λουλούδια.

Μεμετζή: «Παρά την ήττα είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνιση της ομάδας, ενώ σίγουρα υπάρχει μια πικρία για τν απώλεια του τρίτου σετ που χάθηκε στις λεπτομέρειες. Είμαι ικανοποιημένη από τον πρώτο γύρο που έχουμε κάνει και την παρουσία μας στην κατηγορία και τώρα αφού ξεκουραστούμε λίγο θα κάνουμε μια μίνι προετοιμασία εν όψει του β’ γύρου

Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί πήραμε ένα τρίποντο σε μια καυτή έδρα και κυρίως διαχειριστήκαμε σωστά την κούραση που φάνηκε ούτως ή άλλως από τα δύο ματς με την Γαλατά. Το κλειδί ήταν οι βοήθειες που ήρθαν από τον πάγκο καθώς κι η Βλαχάκη και η Τέζα μας έδωσαν ενέργεια. Είναι πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη και τώρα θα πάρουμε κάποιες ανάσες εν όψει των υποχρεώσεων της νέας χρονιάς»

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-20, 23-25, 17-25)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Μεμετζή): Μουντάκη (0/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Καβαθά 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 17 (16/32 επ., 1 άσο), Βεργίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες) / Αρτακιανού –λ (41% υπ. – 32% άριστες), Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 11 (6/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 16 (16/33 επ., 42% υπ. – 12% άριστες), Μπραμπόροβα 16 (12/30 επ., 4 άσοι, 41% υπ. – 31% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.), Μποσκάτσι 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) / Κονόμι –λ (47% υπ. – 47% άριστες), Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη, Τέζα 1 (1 άσο)